Mtoszok, hiedelmek s legendk
Szmos si valls szerint a macskk felemelkedett lelkek, melyek az emberek trsai vagy vezeti, minden dolgok tudi, akik azrt hallgatnak, hogy ne befolysoljk prtfogoltjaikat. Egyes hiedelmek szerint hatodik rzkkel rendelkeznek, kpesek a lelkek, a szellemek s a gonoszsg szlelsre.
Peru partjai mentn lak indinok legfbb istenket, Aiapaecet regemberknt brzoltk hossz macskafogakkal s bajusszal. rkdtt a vadszat sikere s a nemi aktus termkenysge felett.
Egyiptomban, Bsztet az otthonok, a termkenysg s a hzi macskk istennje volt. Alakja ksbb tbb istennvel is egybemosdott, tekintettk Szahmet oroszlnistenn bks alakjnak, s Hathorral is azonostottk. gy R szemeknt is utaltak r, mely a napisten bosszjnak eszkze volt. Macskaknt vagy macskafej emberalakknt brzoltk, tbbnyire egy szisztrummal a kezben. Kultusza kzpontjul a Nlus deltjnl ll Per-Basztet (grg nevn Bubasztisz) vrosa szolglt, ahol a kultusz i. e. 390-ben trtnt betiltsig, mintegy 2000 ven t minden vben nagy nnepsgeket tartottak a tiszteletre, s ahol az vezredek sorn egy nekropoliszban mumifiklt macskk szzezreit helyeztk el – melyeket (egy kivtelvel) ksbb az angol gyarmatostk gzhajik zemanyagaknt elgettek, illetleg rlt formban trgyaknt hasznostottak.
A grg istenek kzl Artemisz (akinek rmai megfelelje Diana) s Hekat ktdik ehhez az llathoz.
Egy si keleti legenda szerint a macska az oroszln tsszentsbl szletett, No brkjn.
A macska Cat Sidhe illetve Cait Sith nven, idnknt emberi alakot is lt llekrablknt bukkan fel a kelta mitolgiban.
A skandinv mitolgiban is fontos szerepet tlt be, ugyanis a vikingek trsllatknt s patknyfogsra is hasznltk az ltaluk hziastott s Skogskattnak nevezett norvg erdei macskt. A Gleipnirnek nevezett lnc, melyet a trpk kovcsoltak (a Fenrir nev farkas megktsre), tbbek kztt sszetevknt tartalmazza a macska jrsnak hangjt is. Freya, a szerelem, a termkenysg s a hbor istennje ersen ktdtt a macskkhoz, melyeket szent llatainak tekintett. Gyakran brzoltk egy szekren utazva, melyet kt l mret szrnyas macska hzott. A menyasszonyoknak gyakran adtak ajndkba macskaklykt az istenn nevben. Misztriumban a Hold a macska szimblumaknt jelenik meg (ehhez hasonlan ms npek, pldul az egyiptomiak mtoszaiban is ktdik a Holdhoz).
A hindu Shashtit, a hzassg s a szlets istennjt is gyakran macskn lovagolva brzoljk. A buddhizmusban a macskalt a jk privilgiuma, a Paradicsomba val belps elszobja.
Mohamed prfta kedvenc macskjt Muezza-nak hvtk. A rla szl legismertebb trtnet szerint,mikor egyszer Mohamed imdkozni indult, fel akarta venni az egyik kntst, melynek ujjn a macska aludt. Mivel nem akarta felbreszteni az llatot, levgta a ruha ujjt. Mikor visszatrt, a macska felbredt s meghajolt Mohamed fel, aki viszonzskppen hromszor megsimogatta kedvenct. Egy hasonl trtnet szl egy megnevezetlen knai csszrrl is.
Knban a macskt az rt szellemek s dmonok mgikus ervel felvrtezett ellensgnek tekintettk. A knai asztrolgit alkalmaz rgikban helyenknt a nyl vt a macska vnek neveztk el s az ez vben szletett emberek szemlyisgt hozz hasonltjk. Nhol ldozatokat mutattak be a tiszteletre, a dli terleteken azonban nyencsgknt kezdtk fogyasztani.
Ahogy a Tvol-Keleten sokhelytt, Japnban is szerencsehozknt tekintettek r. Ehhez egy 17. szzadi legenda szolglt alapul,amely szerint egyszer a Toki kzelben ll Gotokuji templom szerzetesnek macskja megmentett egy gazdag s magas rang embert, akit elcsalt egy fa all, amibe rvidesen belecsapott a villm. A boltok bejratnl mg napjainkban is lthatk a felemelt lbukkal integet macskt brzol szobrok (az gynevezett Maneki Neko-k, "kszn macskk"), melyek a nphit szerint szerencst s zleti sikert hoznak.
A 15. szzadi Girolamo Visconti boszorknyokrl rt ismertetjben megemlti, hogy jszaknknt a boszorknyok macska alakjban prblnak az alv gyermekek kzelbe frkzni. Ezutn kezdett elterjedni az a francia szoks, mely szerint a templomok alapjba egy macskt temettek, amivel szimbolikusan elfojtottk a gonosz erket s legyztk a stnt. 1607 tjn kerlt be az eurpai folklrba az az elkpzels, amely szerint a macska megfojtja az jszltteket, s orrt a gyermek szjhoz tve kiszvja bellk a lelket. A trtnet annyira elterjedt, hogy egyszer egy angol brsg is ezt a kvetkeztetst vonta le egy gyermek hallval kapcsolatos gyben. Tbb magyarzat is szletett arra vonatkozan, hogy mirt trtnhet mindez. Az egyik elkpzels szerint a macska fltkeny az jszlttre, akinek gazdi tbb figyelmet szentelnek. Egy msik indokls szerint a gyermek szjbl rad tejszag kszteti erre az llatot. Ez utbbi elkpzelsnl nem vettk figyelembe, hogy mg ha a macska tejen is nevelkedik, ltalban szvesebben iszik vizet.
Br a Biblia nem r a macskrl, a keresztny nphagyomny megemlkezik arrl, hogy az jszltt Jzust a jszolban egy macska tartotta melegen. A trtnet egy msik vltozata szerint a macska puszttotta el azt a mrgeskgyt, amit a stn kldtt, hogy vgezzen Jzussal. Ksznetkppen Szz Mria megsimogatta az llatot, melynek fejn M bet, htn pedig stt sv vlt lthatv, amely a cirmos leszrmazottain is megmaradt.
A kzhiedelem szerint a macskknak kilenc letk van. A szvssgukra vonatkoz elismers alapja az az szrevtel, hogy a macskk nha ltszlag megfeledkeznek ltfenntartsi sztnkrl, s hogy tllnek olyan zuhansokat is, amelyek ms llatok szmra feltehetleg vgzetesek lennnek.
Egyes macskkkal kapcsolatos babonk a 21. szzadban is fennmaradtak, pldul vannak akik gy tartjk, hogy balszerencst hoz, ha egy fekete macska keresztezi az tjukat. Az angolszsz orszgokban az oktber vgi halloweent megelzen az llatvdk rendszerint nem adnak rkbe fekete pldnyokat, mivel tartanak attl hogy egyes befogadk csupn a trfk vagy hiedelmek miatt kvnnak hozzjutni ezen llatokhoz, esetleg stnista ritulk keretn bell kvnjk felldozni ket.
Az llatbartok Olaszorszg-szerte els zben 2007. november 17-n, szombaton nnepeltk a Fekete Macska Napjt. A rendezvny gondolata az Olasz llat- s Krnyezetvd Trsasghoz fzdik, amely ily mdon szeretn eloszlatni a fekete macskkhoz fzd szmtalan babons hiedelmet. Az llatvdk szmtsa szerint Itliban vente 60 ezer fekete bundj macsknak vsz nyoma vente: az llatok tbbsgt elraboljk, s felteheten meglik, stnista szertartsokon ldozzk fel ket.
|