A macska anatmija
A macskk sportos alkatak, testk gyors, intenzv tevkenysgre alkalmas, gy idelis a ragadoz letmdhoz. J futk, rvidtvon kpesek elrni az akr 50 km/h-s sebessget is. zleteik hajlkonyak, hossz lbaikkal, rugalmas ers izmaikkal remekl ugranak, kpesek fgglegesen felfel a kertsekre vagy falakra akr kt mter magassgba is felugrani, ll helyzetbl. Emellett igen j az egyenslyrzkk (egyenslyuk megtartst hossz hajlkony farkuk is segti), reflexeik gyorsak.
A felntt hmek testhossza (a fejet is beleszmtva) krlbell 52,2 centimter, farkuk hossza 25-30 centimter, marmagassguk pedig 30-35 centimter, mg a nstnyek tlagos testhossza (fejjel egytt) mintegy 47,8 centimter, melyhez 25,2 centimteres farok tartozik, mg marmagassguk krlbell 30 centimter. A National Geographic Society (1981) szerint a legtbb ismert fajta hossza tlagosan 46 centimter, farokhosszuk pedig 30 centimter. Testtmegk ltalban 2,5 s 7 kilogramm kztt mozog (a hmek tlagosan 4,5, a nstnyek 3,3 kilogramm), habr nhny fajta, mint pldul a Maine Coon meghaladhatja a 11,3 kilogrammot is. Nhnyuk akr a 23 kilogrammot is elrheti a tltplls miatt. Nagyon kicsi (kevesebb, mint 1,8 kilogramm tmeg) pldnyok is ismertek.
A macskknak 230 darab csontjuk van (mg az emberi csontvz 206 csontbl ll). Koponyjuk rvid s robusztus felpts.
Brk elgg rugalmas; lehetv teszi az llat szmra, hogy szembe forduljon egy msik ragadozval vagy egy msik macskval, mg akkor is ha a brnl fogva ragadjk meg. Ez a tulajdonsg orvosi beavatkozsoknl is elnys, ugyanis leegyszersti az injekcik beadst.
A flek mozgatst hatvankt klnbz izom vgzi, ezek segtsgvel a macska egyenknt is kpes a fleit a megvizsgland hang irnyba fordtani (nagyjbl 180-os szgben), a fejmozgat izmaitl fggetlenl.
A macskk a kutykhoz hasonlan a lbujjaikon jrnak (az emberrel vagy a medvvel ellenttben, amely inkbb a talpt hasznlja), csontjaik a lb als rszt feljebb emelik. A macskk jrsa nagyon kifinomult, hts lbukat pontosan a mells lbuk nyomba helyezik el, cskkentve ezzel a zajt s a lthat nyomok szmt. Ez elnyt jelent a durva talajon val haladsnl is, mert csak ells lbaik szmra kell megfelel helyet tallniuk.
A kutyktl s ms emlsktl eltren a macskk elbb az egyik oldalukon lpnek mindkt lbukkal, majd ezt kveten lpnek a tbbivel, ahogyan a tevk s a zsirfok, habr ezen llatok kztt nincs olyan kapcsolat, ami magyarzattal szolglna erre a hasonlsgra.
A tesztek azt mutatjk, hogy a macska ltsa a sttben fellmlja az embert, vilgosban azonban elmarad attl.
Egy tlagos macska ltmezeje krlbell 200, mg egy egszsges ember 180, a binokulris ltmezeje azonban szkebb. A legtbb ragadozhoz hasonlan a szemei elre nznek, lehetv tve a mlysg rzkelst.
A macskknak van egy vkony harmadik szemhjuk, a pisloghrtya, amely oldalrl zrdik s akkor lthat amikor a szemhjak sztnylnak. Ha a hrtya flig zrva van, akkor az llat felteheten beteg; azonban a jllakott, lmos pldnyok pisloghrtyja is gyakran lthat. Amennyiben a harmadik szemhrtya tartsan lthat marad, az llatot meg kell vizsgltatni egy llatorvossal.
A macskk szemszne sokfle, leggyakrabban aranyszn, zld vagy narancssrga.
Az emberek s a macskk hallsa hasonlan mkdik az alacsony frekvenciatartomnyban, a macskk azonban lnyegesen magasabb, akr 64 kilohertzes hangokat is kpesek meghallani.
A hzimacska szaglsa tizenngyszer jobb az embernl. Orrukban ktszer annyi szagrzkel sejt tallhat, mint az emberben, melyekkel olyan szagokat is kpesek rzkelni, amiket az emberi orr nem szlel.
A macsknak mintegy huszonngy mozgathat „tapintszre” (vibrissae) van ktoldalt az orra mellett, melyek ngy vagy tbb sorban helyezkednek el, ezen kvl a szemeik felett is tallhat egy-egy bojt, llukon s csuklik bels feln pedig szintn tallhatk hosszabb, tapintsra szolgl szrszlak. A majdnem teljesen szrtelen szfinx macska egyes pldnyainak lehetnek hosszabb vagy rvidebb tapintszrei, de a szrzet ezen rsze teljesen hinyozhat is.
A tapintszr segtsget nyjt az rzkelsnl s a tjkozdsnl. A bajusz kt fels sora az als kt sortl fggetlenl mozgathat, gy alaposabb vizsgldst tesz lehetv. A tapintszrk a norml szrszlaknl ktszer vastagabbak, gykerk pedig hromszor mlyebben gyazdik a brbe. Mivel als vgknl szmos idegvgzds tallhat, a macska rendkvl kifinomultan kpes velk rzkelni a lgmozgsokat, a lgnyomst s az rintst. A bajusz segtsgvel a trgyak krli lgrvnyek s egyb apr lgramlatok is rzkelhetk, gy a macska szlelheti velk a kzeli trgyakat; elhelyezkedsk, mretk s formjuk anlkl is a tudomsra jut, hogy ltn vagy megrinten ket.
Emellett a bajusz a vadszat sorn is hasznos.
|