A kismacska fejlődésének legfontosabb szakaszai
A kismacska fejlődése alatt azt a folyamatot kell értenünk, amely a kisállat életének 6. hónapjától egészen a 18. hónapjáig tart. Ez a bizonyos folyamat négy fő szakaszból áll, amelyek mindegyike sajátos jellemzőkkel bír.
Bár az említett fő szakaszokat hetekre is le lehet bontani, a következő négy fő periódus mindenképpen jelen van a cica fejlődésében: a szopás, a környezettel történő megismerkedés, az elválasztás.
A kiscica fejlődésének 1. hete: a szopás
Élete első héten, az újszülött kiscica szinte álladó jelleggel szopik és egyetlen hét után megkettőzi születési súlyát. Ez idő alatt, az anyjától való elszakadás káros kihatással van fejlődésére és egészségére egyaránt, hiszen a folytonos szopás biztosítja számára a szükséges vitaminokat és tápanyagokat, melyek nélkülözhetetlenek bizonyos készségek egészséges kialakulásához. Mivel ilyenkor a cica érzékszervei még nincsenek teljes mértékben kifejlődve, megtörténhet, hogy az anyjuktól elválasztott cicák szem, illetve fül károsodással maradnak. Hasonlóképpen, az agya sem fejlődik megfelelően, ami mentális zavarokhoz vezethet.
A kiscica fejlődésének 2.-7. hete: a környezettel való megismerkedés
Szemük a születésüket követő második héten nyílik ki, ettől függetlenül szükségük van még pár hétre, míg megtanulnak fókuszálni. Viszont szaglásuk és hallásuk egyre fejlettebb és a kiscicákban napról-napra jobban tudatosul környezetük létezése, bár mozgáskészségük továbbra is korlátozott marad. Csontjaik még nincsenek megerősödve, így első lépéseik inkább csak tapogatózó jellegűek.
A negyedik hét után már többnyire minden érzékszervük kifejlődik és a cica elkezdi felfedezni környezetét, megteszi az első lépéseket. Az ötödik héthez közeledve már képes kapcsolatot kialakítani a környezettel és a társadalommal, valamint az emberekkel és más cicákkal, ezt a készséget pedig idővel egyre jobban megtanulja.
A kiscica fejlődésének 8. hete: az elválasztás
A macskakölykök nyolc hetes koruk körül választhatók el teljesen az anyjuktól. Ilyenkor játszanak a legaktívabban, és ez a továbbiakban sem változik, hiszen a játék által a cica egyre jobban tudatosítja a környezetével, az emberekkel és a többi macskákkal létrejövő kapcsolatait. A tizennegyedik hét elmúltával a macska játékossága kissé csökken, és az állat már egy érettebb higgadtságot mutat.
A kiscica fejlődésének 6.-18. hónapja: Státuszának és rangjának kialakulása
A hat hónapos cicában már kialakul a státusz-érzet, ilyenkor már uralkodni akar testvérei, illetve a többi felbukkanó háziállat felett. Az alom területén belül ez agresszív játék formájában nyilvánul meg, elveszi testvérei ételét és elkezd „őrizni" egy bizonyos területet. Egyes kiscicák bepróbálkozhatnak a többi háziállat, illetve az emberek feletti uralkodással is. Ez körülbelül addig tart, amíg be nem töltik a 18. hónapot, ugyanis ilyenkorra már minden macska meghatározott státuszt és rangot kap az alom területén belül. 18 hónapos koruk után, a legtöbb macska éretté válik, bár egyes fajok csak két évesen érik el a felnőttkort.
Mivel a macskák születésükkor nem rendelkeznek teljesen kifejlődött készségekkel, a tizennyolc hónapos korukig számított időszak igen kritikus, hiszen ez meghatározza jövőbeli képességeik és érzékeik megfelelő működését. Fejlődésük és jó egészségük érdekében, a cicák megfelelő gondozása elengedhetetlen.
|