Hogyan legyünk felelős macskatartók?
A macskatartás az öröm mellett felelősséggel is jár. Bár a macskák természetüktől fogva függetlenek, a gazdájukként felelős vagy komfortérzetükért, és mindazok kényelméért, akik kapcsolatba kerülnek a macskáddal.
A macska tiszta és intelligens állat
A macskák nagyon intelligensek, ennélfogva könnyen nevelhetők. Hogy a macska ne karmolássza a bútorokat, biztosíts számára egy karmolófát, és a bútorszövetek védelmében valamilyen textíliát. Ha mégis a bútort karmolja, határozott, hangos "nem"-mel figyelmeztesd, vagy locsold le vízzel. A bútorokat alufóliával is bevonhatod, ezt a macskák nem szeretik megérinteni.
A macskák tiszta állatok. A kiscicák megtanulják anyjuktól, hogyan ássák el ürüléküket, így könnyen szobatisztaságra szoktathatók és gyorsan megtanulják használni az almot. Az almot csendes helyre kell tenni, távol az etetés helyétől és tisztán kell tartani.
Ápolás, gondozás
A macskák sok időt töltenek mosakodással, de a hosszú szőrű fajták szőrzete rendszeres fésülést igényel. A macskák többsége élvezi a fésülést, és ez az együtt töltött idő erősítheti a kapcsolatot az állat és gazdája között. A fésüléssel könnyen eltávolíthatjuk az elöregedett szőrszálakat is.
Ivartalanítás
Ha nem akarsz tenyészteni, hat hónapos kora körül ivartalanítsd.
Jó szomszédság
Ismerd meg a helyi önkormányzat macskatartásra vonatkozó előírásait. A macska és más állatok érdekében éjszakára ne engedd ki az állatot.
Elveszett macskák
Sokat tehetsz azért, hogy macskád ne vesszen el. Mindig legyen rajta egy nyakörv, rajta a neveddel és telefonszámoddal. Vihar és tűzijáték alatt tartsd bezárva. Ha eltűnik, kérdezősködj a szomszédjaidnál, az állatorvosnál, vagy az állatmenhelyeken.
Nyaralás
Gondold végig, hogy mi a legjobb a macskádnak, ha nyaralsz, vagy elmész otthonról. Az állatorvosod, vagy egy barátod talán tud olyan helyet, ahol elhelyezheted a macskát. Mielőtt megbeszéled az időpontot, nézd meg, hogy megfelelő-e a hely, a személyzet és a tisztaság. Ha csak néhány napra utazol el, megkérheted valamelyik szomszédodat, vagy ismerősödet, hogy etesse meg a macskád, amíg távol vagy.
A macskák általában nem szívesen vannak távol a megszokott környezetüktől. Ha magaddal viszed, könnyen pánikba eshet, és megpróbálhat megszökni. Ezért tartsd biztonságos helyen. Soha ne hagyd magára az autóban, mert el is pusztulhat a nagy melegben.
Saját kuckó
A macskák szeretnek emberek között lenni, hiszen társas lények és kíváncsiak. Ugyanakkor szeretnek néha elbújni, és egyedül lenni. Jó gazdájaként gondoskodj egy olyan zugról, ahol a macska elrejtőzhet. Legyen egy kényelmes ágya, lehetőleg egy sötét sarokban, ahol egyedül lehet, biztonságban érezheti magát, és nyugodtan alhat.
Oltás, féregirtás és bolhák
Az oltások segítenek abban, hogy megvédd a macskádat olyan, esetleg halálos betegségektől, mint a fertőző gyomor- és bélgyulladás, valamint a macskanátha. A kiscicákat a lehető legkorábban (általában 8 hetes korukban) be kell oltani, mert fiatal korukban nagyon érzékenyek. A felnőtt macskáknak oltási bizonyítványra van szükségük. Ha nem vagy biztos abban, hogy minden oltást megkapott, kérj tanácsot az állatorvostól.
A macskák bélrendszerében gyakran vannak férgek, és van, amikor megbetegedést okoznak. A férgeket megtalálhatod a macskád székletében: kicsi, fehér, rizsszem-nagyságú élősködők. Ha a macskád férges, kezelni kell, vidd állatorvoshoz.
Sajnos a macskák gyakran bolhásak is, ez pedig nem csak a macska, de a gazdája életét is megkeserítheti. Meg lehet viszont szabadulni ezektől az élősködőktől, ha megfelelő szerekkel, az állatorvos útmutatása alapján kezeled. A bolhákat a macska környezetéből (bútorok, alvóhely, stb.) is ki kell irtani.
|