A macska, mint ébresztőóra
Eléggé bosszantó ha a macska még az ébresztőóra előtt felkölt, főleg ha még tovább szerettél volna aludni! A népi hiedelmekkel ellentétben a macskák nem éjszakai állatok. Az „éjszakai” szó az éjszakai ébrenlétet jelöli, a macskák pedig nem folytatnak éjszakai életmódot.
Csakúgy, mint mi, emberek, ők is éjjel alszanak, csak nem annyit, mint mi. A macskák „szürkületi” állatok, vagyis hajnalban és szürkületkor a legaktívabbak. Ez azért van így, mert az őseik prédái ilyenkor voltak a legaktívabbak, tehát ők is ehhez a programhoz igazodtak. Habár a macskák látása nagyon jó a sötétben is, azért ők sem látnak fény nélkül. Ehelyett alszanak.
Két tényezőt kell figyelembe venni ahhoz, hogy megértsük a macska koránkelését:
1.Természet. A cicád belső biológiai órája és szürkületi állat mivolta azt mondja neki, hogy hajnalban ideje felkelni. A napfelkeltétől függően a macskák hamarabb vagy később lesznek aktívak. Nyáron, az éjféli napokkal rendelkező területeken a macskák nem igazán reagálnak a hajnalra. Az Antarktisz hosszú, sötét, nap nélküli telei folyamán a macska bizonyára minden nap ebédidőig alszik.
2.Tanítás. Ekkor kap szerepet a macskatulajdonos. Mondjuk azt, hogy a macskád már kora reggel aktív. Hamar unottá válik, mert semmi sem történik. Ha ilyenkor a figyelmedet rá fordítod, bizonyára továbbra is, nap mint nap, elvárja, hogy foglalkozz vele hajnalban is. Ilyenkor az alvás tettetése, a cicára való kiáltás és más ehhez hasonló makacs ellenállás általában nem válik be. Foglalkozni kell vele, de semmiképp sem szabad túlzásokba esni.
Az alábbiakban közlünk néhány javaslatot a korán kelés megelőzését illetőleg:
Értsd meg a macskádat és ne hibáztasd őt a korán kelő természete miatt. Légy türelmes és elnéző, ha át akarod szervezni a macskád szokásait!
Vastag, fénymentes függönyökkel lásd el a hálószobádat és az előszobát, hogy ezáltal az egész alvási területed teljesen sötét legyen éjjel!
Semmilyen féleképpen se tégy eleget a macskád hajnali kéréseinek…soha!
Naponta kétszer etesd meg a kedvencedet, sose etesd meg hajnalban!
A nap folyamán foglald le valamivel a cicádat (gyakorlatok, játékok stb.)!
Utoljára lefekvéskor etesd meg a cicádat, mert ez segíthet neki aludni (“mivel a vér a gyomrába tolul”)!
A cicádnak biztosíthatsz társként egy másik cicát, így nemcsak te leszel az egyetlen szórakoztatója.
Éjjel adj a macskádnak melatonint, mely az alvás –ébrenlét szabályozásáért felelős hormon. Természetesen mielőtt ezt megtennéd vagy bármilyen más gyógyszert is adnál neki, kérd ki az állatorvos véleményét! A legfontosabb dolog, amit meg kell jegyezni a “kora reggel szindrómáról” az, hogy a macskák számára a hajnalban való felkelés és aktívvá válás természetes és, hogy a tulajdonosok ezt akaratlanul is fokozhatják a hajnalban történő cica iránti figyelemmel és etetéssel. Ha nem vigyázol, a cica, melyet megetetsz 6-kor reggel, következőkor már 5:45-kor az ágyadra pattan! Ha eleget teszel a kedvenced 5:45-kori kéréseinek, következőkor már 5:30-kor felébreszt, aztán 5:15-kor s így tovább.
|