Macska az esőben
Örkény István és Hamingway is megörökítette a szegény kiscica esetét, amelyik az esőben ülve vágyakozva nézett a száraz szobába. Mindkét íróról ismert, milyen nagy macskabarátok voltak, Örkény Istvánnak csak egy cicája volt, Hamingway viszont kubai házába számtalan doromboló négylábút fogadott be. De nem mindenki rendelkezik karibi üdülővel, ezért egy talált cica komoly fejtörést okozhat életünkben.
A talált állat az talált állat. Ez azt jelenti, hogy felismertük, a cica nem illik környezetébe, nem mozog otthonosan ott, ahol van, egész lénye arról árulkodik, hogy elveszett. A bájos macskakölykökkel gyakran megtörténik az a szörnyűség, hogy a kedvenc után sóvárgó gyerekek hazaviszik őket, majd a zord és elutasító szülők parancsára kiteszik a kiscicát az utcára. Az is előfordulhat, hogy a cseperedő macskakölyök túlságosan bátran elmerészkedik az anyja mellől és nem talál vissza családjához.
Ezek a cicák, a kóbor és önellátó cicákkal szemben zavarodottak, nem tudják, miféle veszélyek leselkednek rájuk, félnek, mivel élelemről sem tudnak gondoskodni, éhesek, szomjasak. A kivert kismacska emberhez kerülését követően, a legkisebb jó szóért is hálás lesz.
Mit tegyünk tehát, ha találunk egy elveszett kis állatot? Először az a legfonosabb, hogy próbáljuk meg biztonságba helyezni!
Érdemes először a környéken érdeklődni, nem hiányzik-e valahol egy kiscica. Tudnak-e arról, hogy a valakinél új cica van, vagy kismacskák születtek, és talán ezek közül kóborolt el egy? Nyugodtan csöngessünk be a körzet lakásaiba, házaiba, nem baj, ha néhányan morgolódnak, viszont biztosan nem viszünk el egy kiscicát a gazdájától, aki maga is keresi.
Sajnos ez a módszer ritkán vezet happy and-hez, de mindenképpen érdemes vele próbálkozni. A cicával nekünk kell kezdenünk valamit. Mit tehetünk? Vigyük haza magunkkal, akár ideiglenesen is, míg gazdát nem találunk a számára. Azonban a kisállatot semmi esetre se engedjük össze a saját állatainkkal. Nem tudjuk, milyen betegségei lehetnek, be van-e oltva, bolhás-e a talált macska. Ezért próbáljuk gondosan szeparálni. A fürdőszobába, az előszobába készítsünk meleg fészket, ott, ahol saját cicánk, kutyánk nem kerül kapcsolatba az új jövevénnyel. Adjunk friss vizet a kis állatnak, soha ne adjunk elsőre tejet. Legjobb, ha megkínáljuk száraz eledellel. Ha nem eszik, gyanakodhatunk, hogy talán beteg, de legtöbb esetben ezek a kis hontalan macskák nagyon éhesek. Egyszerre csak kisebb adagot adjunk a cicusnak, ha szemmel láthatóan kiéhezett, óránként kisebb porciókat tehetünk ki neki, míg meg nem nyugszik.
Először biztos ideges és félénk lesz, vagy éppen rajtunk fog feltétel nélküli odaadással csüngeni a kicsi állat. Nyugtassuk, beszéljünk hozzá halkan. Ha először nem is fekszik bele a neki készített fekhelyre, biztos, hogy előbb-utóbb rátalál és ha jóllakott, biztonságban érzi magát, kialussza fáradalmait. Egy kis tepsibe, lapos tálkába, alacsony lavórba tegyünk neki almot, ha az nem lenne a háznál, akkor homokot vagy csak összetépett újságpapírt. A kiscica hamar megérti, hogy ott kell végeznie dolgát.
Míg a gyors elsősegélyben részesített macska alszik, addig mi ne tétlenkedjünk! Először is, vegyük fel a kapcsolatot az állatorvossal. Minden talált állatot 24 órán belül látnia kell egy szakembernek, aki meg tudja állapítani, a cica egészséges-e, szenved-e parazitáktól, életképes-e, milyen a macska neme és ivartalanított-e a kisállat. Az állatorvossal való konzultáció után újabb döntéseket kell hoznunk. Ha kezelni kell az állatot – legtöbbször gyomor panaszokkal küszködnek a kitett macskák, hasmenésük van, bolhásak – fel kell mérnünk anyagi lehetőségeinket, azt, van-e időnk a macskát kezelni, kezeltetni. Másodszor, készítsünk pár kézi plakátot arról, hogy találtunk egy kiscicát és ezt ragasszuk ki azon a környéken, ahol összeakadtunk a szegény állattal.
A legfontosabb döntés azonban az, mit kezdjünk az árvával. Megtartani vagy gazdát keresni neki?
Amennyiben szeretnénk megtartani, mérlegeljük józanul a lehetőségeinket, ne hallgassunk érzelmeinkre. Vegyük figyelembe, mit szólnának saját állataink egy új kis betolakadóhoz, van-e elegendő időnk, illetve anyagi lehetőségünk egy állat tartására.
Csak akkor tartsuk meg a kismacskát, ha van elegendő helyünk a befogadására – minden cicának legalább 25-30 saját négyszetméterre van szüksége, egy átlagos, 70 négyzetméteres lakásban kettőnél több cicát tartani az állatok számára sem megfelelő megoldás.
Amennyiben úgy döntünk, hogy keresünk neki egy helyes gazdát, akkor mozgassunk meg minden követ, adjuk hírül az interneten, hogy egy apró jószág megértő gazdát keres. A közösségi oldalakon tegyük fel a faliújságra, küldjük el köremailban a fényképes ajánlatot. A www.whiskas.hu fórumain is közzétehetjük a gazdakeresést, és más macskás honlapokon is. Szóljunk ismerősöknek, a közértben az eladóknak, hogy egy apró kiscica gazdát keres.
Legtöbbször így egy-két héten belül jelentkezik egy macskabarát, aki éppen kiscicát keres gyerekeinek, anyósának, vagy egy öreg kandúr mellé fiatal társat akar.
Ha nincs lehetőségünk megvárni, míg a talált állat gazdát talál, forduljunk állatmenhelyhez vagy állatvédő egyesülethez segítségért. A macska ilyenkor garantáltan jó helyre kerül, sem élete, sem egészsége nincs többé veszélyben, és reménykedhetünk, hogy előbb-utóbb így is hamarosan gazdára lel. Mert egy cica akkor igazán boldog, ha egy ember szeretetével élhet együtt.
|