Hulló szőrszálak - Az állatorvos válaszolt
Whiskas fórum oldalain és az állatorvos válaszol rovatában is az egyik leggyakrabban felmerülő téma a szőrhullás. Aggódó klubtagjaink sokféle szőrhullással kapcsolatos jelenségről számolnak be. És gyakran valóban elég nehéz eldönteni, egészséges, szokásos bundaváltásról van-e szó, vagy valami kór emészti cicánkat.
Igaz, ami igaz, a legtöbb olvasó azért ragad „billentyűzetet”, mert azt reméli, az állatorvos távolról is tud valami olyan bölcs tanácsot adni, amivel a gazda megspórolhatja magának úgy az időt, mint a pénzt, amit az állatorvosi vizsgálatra kell áldoznia. Legtöbbször azonban némi csalódással kell tudomásul venniük, hogy erről szó sincs. „ Javasolnám, keressen fel egy állatorvost, a cica alaposabb klinikai kivizsgálása érdekében” – jön a panaszra a válasz. De azért néhány fontos támpontot kaphatunk, amit most igyekszünk összefoglalni.
Évszakok és szőrpamatok
Állatorvosunk kitartóan figyelmezteti a gazdikat, hogy a szőrhullásnak nagyon sok oka lehet. Sőt, legtöbbször, amit a még tapasztalatlan gazda kórosnak tekint, az valójában a természetes bundaváltás következménye. Ahány macska, annyiféle szálldogáló szőrszál. Az állandóan lakásban tartott cicák esetében a szőrzet váltása folyamatosan történik. A kertben, szabadban tartott állatoknál ez jobban követi az évszakok változásait. A macska fajtájától is függ, mennyire szőrhullató típus.
Táplálék és vitaminok
Amennyiben mégsem tavasszal vagy az ősz beköszöntével jelentkezik a sok-sok kihullott szőrpamat, akkor lehet, hogy valóban kóros esettel állunk szemben: – Azt szoktam javasolni, hogy elsőként a táplálkozási eredetű, vitaminhiányból adódó problémákat próbálják meg kizárni. Ezt úgy lehet megtenni, ha a macska kúraszerűen kap valamilyen szőr- és bőrtápláló vitamin készítményt. Szerencsére elég nagy a választék belőlük. Ezeket állatorvosi rendelőben, állatpatikákban, állateledel boltban biztosan beszerezhetjük. Hatékonyság és ár tekintetében is elég széles a kínálat – foglalja össze a doktor. A buzgó gazdák hallgattak is állatorvosunkra, azonban újabb panaszokkal kellett felkeresniük őt. Akadtak ugyanis olyan ádáz macsekok, akik nem voltak hajlandóak a vitamint bevenni. Sem szép szóval, sem trükkökkel nem sikerült nekik beadni a megfelelő gyógyszert. Szakemberünk szerint ilyenkor is ajánlatos állatorvoshoz fordulni, aki akár injekció formájában is beadhatja a pótolandó vitaminokat. De azért, a biztonság kedvéért megemlít egy "népi" gyógymódot: – Vaj és méz azonos arányú keverékéből naponta egy mokkáskanállal hátha szívesen elfogyaszt a cica.
Egyik olvasónk 13 éves nőstény cicáját diétára fogta. Ennek következményének hitte, hogy a macska bajusza hullani kezdett. A szakember úgy vélte, a szőrhullást valóban okozhatja a fogyókúra, de szerinte „ilyen idős cicánál nem probléma néhány szál bajusz elvesztése”.
Egy másik olvasó a macska gyakori fürdetésével próbálta megakadályozni a kopaszodás folyamatát. Ettől doktorunk azonban óva intette: – Javasolnám, hogy ne fürdesse túl sűrűn a cicát. Nekem a cica fiatal kora miatt a táplálkozási probléma mint valószínű ok elsőként jutna eszembe.
Szakemberünk mindenképpen azt javasolja, hogy a macskákat egy éves koruktól teljes értékű felnőtt macskatáppal etessék, mivel ezek tartalmazzák a doromboló kedvencek számára szükséges tápanyagokat és vitaminokat a megfelelő mennyiségben. A fiatal állatokat 12 hónapos korukig pedig teljes értékű kölyök macskatáppal érdemes etetni (pl. Whiskas Junior), mivel ezek az ő szervezetük fokozott igényének megfelelő mennyiségben és összetételben tartalmazzák mindazt, amire egy aktív kis szobatigrisnek szüksége van.
Kórokozók támadása
Akadt olvasónk, aki a kullancsokkal hozta összefüggésbe a cica szőrhullásának okát, de ezt a szakember nem tartotta valószínűnek. Ugyanakkor megjegyzi: - Lehet, hogy egy féregtelenítés is jótékony hatású lenne.
Léteznek fertőző – baktériumok, vírusok, gombák, paraziták – és nem fertőző – anyagforgalmi, hormonális, táplálkozási és más – okok egyaránt, amelyek cicánk „kopaszodását” okozhatják.....
– A biztos diagnózishoz alapos állatorvosi vizsgálat, esetleg bőrkaparék-minta vétele javasolt. A további kiegészítő laboratóriumi vizsgálatok segíthetnek a kórok megállapításában. Például a bőrkaparék mikroszkópos vizsgálata, mikrobiológiai tenyésztés, allergiás bőrpróbák. Ezek eredménye alapján lehet csak a célzott kezelést is elkezdeni – int a szakember.
Ugyanis a gazdák leírása alapján gyakran merül fel a gyanú, hogy valamilyen parazitás, baktréiumos vagy gombás fertőzés állhat a jelenség háttérében, . Egy alapos vizsgálat segít a pontosabb diagnózis felállításában. Negatív parazitológiai és mikrobiológiai leletek esetén nem zárhatóak ki a hormonális és allergiás okok sem.
Lehet összefüggés bizonyos lezajlott fertőzéses betegségek és a szőrhullás között is.
A fertőző betegségek elleni oltás fontosságát is hangsúlyozza a szakember. Ezt a védettséget legjobb kölyökkorban megalapozni, és évente emlékeztető oltásokkal fenntartani.
Parazita tan
Ha valamilyen élősködő támadja meg kedvencünket, akkor biztos, hogy szőre elváltozása, hullatása ennek a jele. Figyeljünk oda nagyon, hogy ezeket a nem kívánt bunda vendégeket mielőbb kitessékelhessük állatunk szőréből-bőréből.
– A rühatka gyakoribb fajtája fülrühösséget okoz. Ritkább a fejrühösséget okozó parazita. A macska fején, a fülön, nyakon, néha még a mellső lábakon is apró, göbös elváltozást okoz, ami viszket. Mivel ez a rühatkafaj a cica bőrének rétegei közé fúródik, csak úgy tudják kimutatni, ha a laboratóriumba bőrkaparékot küldünk.
– A macskabolha – amely a kutyákat is gyakran kínozza – a leggyakoribb probléma. A bolhás macska nem vakaródzik nagyon, inkább sokat nyalogatja magát. Ez is vezethet szőrhulláshoz, vagy a vérszívók megtelepedése következtében kialakult bolhaallergia.
– A szőrtüszőatka gyakori vendég a macskáknál, de az egészséges cicákon nem okoz tüneteket. Azonban ha kedvencünk immunrendszere legyengül, akkor alakulhat ki szőrhullás, sőt, akár bőrgyulladás is.
– Ha ragadozó atkák támadják meg cicánkat, akkor a gazda azt látja, hogy a fejen és a gerinc vonalában hullik kedvence szőre, ráadásul korpaszerű anyag is lerakódik. Emberre is veszélyes lehet a parazita.
– Az épp, hogy egy milliméter nagyságú szőrtetvek is okai lehetnek a szőrhullásnak, igaz, ez jóval ritkább jelenség, mint például a bolhák támadása.
Bármilyen élősködő vagy gombás betegségre is gyanakszunk, fontos, hogy a kezelésről szakember döntsön. Sosem szabad olyan szerekkel próbálkozni, amelyek például már kutyánknál beváltak, mert néhány közülük mérgező lehet a cicákra. A macskákat nem szabad permetrint, foximot, diazinont tartalmazó készítményekkel kezelni, mert ezek súlyos szövődményeket okozhatnak.
|