A cica megnevelse
A macskk klns mdon viselkedhetnek, ha betegek, fjdalmaik vannak, idegesek, flnek vagy hossz tvon unatkoznak. Agresszvv vlhatnak, tpllkozsi problmik lphetnek fel, de az is elkpzelhet, hogy leszoknak a szobatisztasgrl. Vannak azonban olyan viselkedsi formk, amelyekre „nincs mentsg”, mert abbl addnak, hogy kedvencnk egyltaln nem ismeri azokat a szablyokat, amelyeket a bks egyttls rdekben fellltottunk, illetve nem vesz rluk tudomst. Termszetes, hogy neknk is vannak elvrsaink a cicval szemben, s hogy bizonyos magatartsformkat nem tolerlunk. A mi feladatunk, hogy megrtessk macsknkkal, hogy mit szabad s mit nem, azaz, hogy elfogadtassuk vele a „hzirendet”.
Az ltalnos vlekeds szerint a macskk nz, fggetlen lnyek, akiket igazbl semmi s senki nem rdekel nmagukon kvl. Sokan azt gondoljk, hogy a „hsges s okos” kutykkal ellenttben kptelensg ket megnevelni, mert nincs bennk semmi tekintlytisztelet, s eszk gban sincs vltoztatni a viselkedskn az emberek kedvrt. Amikor hozzltunk kedvencnk szocializlshoz, meg se prbljuk t a kutykhoz hasonltani! Ahhoz, hogy a legkisebb hatst tudjuk gyakorolni a macsknkra, meg kell rtennk a szemlyisgt, s a viselkedsnek mozgatrugit. A legjobb bizonytk arra, hogy a macska „nevelhet”, hogy apr klyk korban rengeteg mindent megtanul a mamjtl s a testvreitl. Az anyamacskt utnozva sajttja el a tisztlkodst, a macskavc hasznlatt s a vadszat fortlyait. Ha „szemtelenkedik”, az anyja hatrozottan rendreutastja, ms helyzetben azonban megjutalmazza egy kis szeretgetssel, mosdatssal. A testvreivel folytatott jtk, birkzs kzben rjn arra, hogy mi az, ami fjdalmat okoz, s mi az, amit nem trnek el a fajtrsai. Az els hetekben sok egyb dolgot is meg kell tanulnia a kis llatnak, tbbek kztt r kell jnnie, hogy milyen veszlyek leselkednek r a krnyezetben. A szksges ideig a mamja mellett csepered klyk, aki mindekzben hozzszokik az emberek trsasghoz is, messzirl felismerhet, mert magabiztosan, flelem nlkl lp ki a nagyvilgba, kiegyenslyozott a kapcsolata az t krlvev llatokkal s emberekkel, s ennek ksznheten sokkal knnyebben tud alkalmazkodni. Az utcn felntt kiscick jval nehezebb helyzetben vannak, mert tvolsgot tartanak az emberekkel szemben, bizalmatlanok, ami megnehezti a velk val kommunikcit, s valsznleg rettegnek az j helyektl.
Erszakkal soha!
Le kell szgeznnk, hogy erszakkal kptelensg megfegyelmezi egy macskt. A kutya falkallat, s pontosan tisztban van a csaldban elfoglalt helyvel, illetve azzal, hogy a gazdja a „falkavezr”. Ezzel szemben a cick tkletesen egyenrangnak kpzelik magukat az emberekkel, s eszkbe sem jut, hogy azrt kellene engedelmeskednie neknk, mert mi vagyunk a „fnkk”. A macskk a termszetben nllan, magnyos vadszknt lnek, s tbbnyire nem tagjai semmilyen hierarchikus kzssgnek, ezrt fel sem merl bennk, hogy alkalmazkodjanak. Megfigyelhetjk azonban, hogy a cica magtl is megtanul sok mindent. A legtbb macska remek idrzkkel rendelkezik, s pontosan tudja, hogy a nap melyik idszakban vrhat a gazdja hazarkezse. Megtanulja azt is, hogy milyen hangok jelzik a vacsora kzeledtt, s rohannak, ha meghalljk a konzervnyits zajait. Ha a macskra hatni akarunk, egyetlen lehetsgnk, hogy motivljuk t, s reztetjk vele, hogy jl jr, ha azt teszi, amit elvrunk tle. Ennek felttele, hogy a cica jl ismerjen s elfogadjon minket, azaz hogy kialakuljon a ktds kztnk. rintsk meg a cict minl tbbszr, simogassuk, vegyk az lnkbe, s beszljnk hozz kedvesen, hagyjuk, hogy megismerjen minket. Ha csupa pozitv lmnyben rszesl ltalunk, akkor ktdni kezd hozznk, s fontoss vlik szmra, hogy fenntartsa a j kapcsolatot velnk. Ha azt ltjuk, hogy felolddottan viselkedik a trsasgunkban, akkor nyert gynk van. Az irntunk tpllt bizalom egyik legtipikusabb megnyilvnulsa, ha teljesen elengedi magt alvs kzben, kinyjtja a vgtagjait, s ekzben a hast is felnk fordtja, ez ugyanis azt jelzi, hogy tkletes biztonsgban rzi magt velnk. pp ezrt soha nem szabad erszakkal kzeltennk fel. Az ordiblsnak, dhnek, testi fenytsnek semmi rtelme, mert nagyon megijeszthetjk vele a cict, s mindenkppen sokat rtunk a kapcsolatunknak. Ha a macska elveszti a bizalmt velnk szemben, szinte remnytelenn vlik, hogy hassunk r.
F a kvetkezetessg!
Szintn fontos, hogy a szablyok attl a pillanattl kezdve rvnyesljenek, hogy a cica beteszi a lbt a laksunkba. rdemes mr a megrkezse eltt fellltani a macskra vonatkoz hzirendet, s az sszes csaldtaggal megllapodni abban, hogy mit engednk meg leend kedvencnknek, s mit nem. El kell dntennk, hogy mely helysgekben tartzkodhat a cica, s hov nem mehet be, engedjk-e, hogy az gyunkra telepedjen, vagy nem, hol etetjk, juttatunk-e neki falatokat a sajt ennivalnkbl, vagy nem, mivel jtszhat, s mi tabu szmra. A szablyokat a ksbbiekben kvetkezetesen be kell tartani, mert annak semmi rtelme, hogy a klnbz csaldtagok ms-ms elvrsokat tmasszanak a kis ngylbval szemben. Ha megllapodtunk abban, hogy a cicnak nincs helye a konyhban, akkor gyeljk arra, hogy senki se juttasson titokban sonka- s sajtdarabokat az tkezasztal alatt megbv macsknak. Nha termszetesen nagyon nehz kvetkezetesnek maradni, de a sajt rdeknkben felttlenl szksges. Ha a kiscica hajnalban ktsgbeesetten nyvog a hlszobaajtnk eltt, mi megsajnljuk, s megengedjk neki, hogy ez alkalommal a takarnk al bjva aludjon, joggal vrja el, hogy ettl kezdve minden jszakt velnk tlthessen. Ha sziklaszilrdan elhatroztuk, hogy a macsknak nincs helye a hlszobban, illetve az gyunkban, tartsunk ki e mellett. Ilyen esetekben, ha brmilyen mdon reaglunk a nyvogsra, akr csak annyiban, hogy kimegynk hozz s megszidjuk, gy rzi, elrte, amit akart, hiszen unatkozott, magnyos volt, s vgre foglalkoznak vele. Egyetlen lehetsgnk, hogy nem vesznk tudomst a hajnali ltogatsrl, s akkor van eslynk, hogy idvel megszokja: az jszaka az alvs ideje, amikor nincs jtk s simogats. Hasonl helyzet, ha a cica hangosan nyvogva ennivalt kvetel, s adunk neki valami finomat, csak hogy abbahagyja a nyvogst. Ezzel meg is tantottuk arra, hogy milyen mdszerrel szerezhet extra csemegket az etetsi idn kvl.
A jutalmazs
Ha meg akarunk tantani valamit a cicnak, illetve r akarjuk venni valamire, az egyetlen eslynk a jutalmazs. A cica tantst elsegti, hogy nagyon kvncsi, s imdja, ha foglalkoznak vele. Tegynk gy, mint a valdi idomrok: szerezznk be valamilyen jutalomfalatot, amirt kedvencnk „megrl”, s jutalmazzuk minden alkalommal, amikor vgrehajtja, amit elvrunk tle. Ilyen mdszerrel pillanatok alatt megtanulja a nevt, s jn, ha hvjuk, visszahozza az eldobott trgyakat, lel, pacsit vagy „puszit” ad, s mg ezeknl komolyabb mutatvnyokat is produkl. Az „idomts” lnyege, hogy tudatosan sszekapcsolja a feladat vgrehajtst s az azt azonnal kvet finom jutalmat. Nagyon fontos, hogy soha se hvjuk magunkhoz, amikor megszidni kszlnk! Egy id utn persze elhagyhat a jutalmazs: ha rgzlt benne, hogy a nevt hallva rdemes azonnal megjelennie nlunk, lete vgig reaglni fog a hvsunkra. Tudnunk kell azt is, hogy a legtbb macska a dicsretet is jutalomnak rtkeli, s nagyon lvezi, ha megsimogatjuk, knyeztetjk, s kzben kedvesen beszlnk hozz.
Amit nem szabad…
Egsz ms a helyzet, ha arra akarjuk rvenni a kedvencnket, hogy valamit NE tegyen. Mindenkppen legyen az eszkztrunkban egy tiltsz! Ha ltjuk, hogy a cica a konyhapulton mszkl s valami maradk utn szimatol, illetve a lbujjunkat vagy a btorunkat rgcslja, vagy brmi olyat tesz, amirl szeretnnk leszoktatni, minden alkalommal les hangon, rviden szljunk r, esetleg hangosan tapsoljunk, vagy adjunk ki „sssss” hangot, mint az anyamacska, amikor a klykeit fegyelmezi. A macskk ltalban nem szeretik a kellemetlen zajokat, s sztnsen meneklre fogjk. Ha ez nem elg, hatrozott mozdulattal akadlyozzuk meg, hogy folytassa a tevkenysgt. A figyelmeztetsnek azonban csak s kizrlag „tettenrs” esetn van relme. A macskk egy-kt perc alatt megfeledkeznek arrl, hogy mit tettek korbban, teht ha este hazarve szleljk, hogy valaki a nap folyamn szttrta a szemeteslda tartalmt, teljesen felesleges a cict megszidni, mert fogalma sem lesz arrl, hogy mi a bne. Nehezebb teht a helyzet, ha kedvencnket olyan „rosszasgrl” akarjuk leszoktatni, amit a tvolltnkben kvet el. Arra ugyanis nhny alkalom utn rjnnek, hogy az emberek nem szeretik, ha a pulton mszkl, s a trsasgunkban feltehetleg nem ismtli ezt meg tbbet. Azonban brmilyen szomor, de a legtbb cica gy gondolkodik, hogy „amikor a laktrsaim itthon vannak, nem mehetek a konyhapultra, de mirt ne tehetnm ezt akkor, amikor senki sem ltja?”. A legegyszerbb persze, ha kedvencnket egyszeren kizrjuk azokbl a helyisgekbl, amelyekben nincs helye, de ha erre nincs lehetsg, meg kell prblnunk „tverni” t. Azt a hatst kell benne keltennk, hogy a „bntets” fggetlen tlnk. Erre az estre szoktk javasolni a vzipisztoly hasznlatt. Ha a macska azt hiszi, hogy az t rosszalkods kzben eltall vzsugr nem tlnk rkezik, hanem maga a tiltott hely – jelen esetben pldul a konyhapult – okoz szmra ilyen kellemetlen lmnyt, akkor tvol tartja majd magt ettl a helytl. Hasonl hatst rhetnk el, ha megdobjuk t egy szivaccsal. A lnyeg, hogy fjdalmat ne okozzunk, csak ijesszk meg egy kicsit kedvencnket gy, hogy ne velnk ksse ssze a kellemetlen lmnyt. Mg hatsosabb lehet, s a tvolltnkben is mkd mdszer, ha a cica szmra elviselhetetlen szag „tvoltart” spray-t alkalmazunk a tiltott felleten, esetleg egy idre bevonjuk aluflival, amihez nem szeretnek hozzrni, vagy mindkt oldaln ragad cskkal, amibe szintn nem kellemes belelpni. El kell azonban mondanunk, hogy nincsenek minden macskra rvnyes szablyok, s ezrt nagyon kreatvnak kell lennnk. Minden macska esetben ms mdszer vlik be. Be kell vallanom, hogy nekem van egy olyan fiatal macskm, akit az sem tart vissza a konyhapulton val kzlekedstl s a serpenyk kinyalogatstl, ha egy szakcsknyvet vgnak hozz. Nincs ms lehetsgem, mint kivrni, hogy idvel lehiggadjon, megfontoltabb vljk, s addig is kizrni t a konyhbl.
|