8 érdekes tény a macskákról
1. Nincs tériszonyuk
Imádnak a magasban tanyázni, fára mászni, vagy szekrény tetején ücsörögni. Olyannyira nem okoz nekik problémát a magasság, hogy az egyik egyedük egészen a világűrig jutott. 1963-ban Franciaország küldött fel egy macsekot, életjeleit folyamatosan ellenőrizték. Felicette - vagy ahogy a sajtó hívta: Astrocat - szerencsésen hazatért a bolygónkra.
2. A nap 2/3-át átalusszák
Nem vicc: ha van egy 9 éves cicád, biztos lehetsz benne, hogy élete 6 évét alvással töltötte.
3. Emberhez hasonló érzéseik vannak
Számos kutatás bizonyította - bár akiknek macskájuk van, diploma nélkül is tudja, hogy a macskák hozzánk hasonló érzelmeket táplálnak. Éreznek boldogságot, izgalmat, szeretetet, dühöt, és előfordul, hogy depresszióba esnek.
4. Harapásuk életveszélyes lehet
Egy felmérés szerint az Egyesült Államokban évente több, mint 40 ezer embert harapnak meg macskák. A feldühödött, vagy sok esetben félelemből támadó állatok nyála sok olyan baktériumot juttathat az áldozata szervezetébe, amely súlyos, életveszélyes fertőzést idézhet elő, ezért a lehető leghamarabb orvoshoz kell fordulni, aki penicillin injekcióval, és fertőtlenítéssel veszi elejét a komolyabb bajnak.
5. Magasugró bajnokok
Egy macska a saját magasságának körülbelül ötszörösére képes helyből, nekifutás nélkül felugrani, sőt, van, amelyik egyed még ennél is komolyabb teljesítményre képes.
6. Klónozhatók...
...az Egyesült Államokban. Little Nicky például így jött világra 2004-ben. Gazdája 50 ezer dollárt fizetett azért, hogy az elpusztult maine coonjának genetikailag pontos mását "hozzák létre". A gazdi szerint az új cica személyisége megdöbbentően hasonlít az elhunytéhoz.
7. Beépített GPS-ük van
Hogy pontosan hogyan működik, és melyik szervük a felelős ezért, nem tudjuk, de tény, hogy az elveszett macskák közül rengetegen találnak haza, még akkor is, ha több száz kilométert kell megtenniük ezért. (Ember léptékkel ez felfoghatatlanul nagy táv!) Képességüknek valószínűleg köze van a Föld mágneses teréhez, valamint a napsugarak beesési szögéhez is.
8. Az első macska-ajtót...
...nem más találta fel, mint Isaac Newton! A fizikus egy teljesen elsötétített szobában folytatott kísérleteket, amit az ajtó kinyitására képes szőrmók barátja, Spithead gyakran megzavart. Newton lyukat vágott az ajtó aljára, és egy vastag szövettel elfedte azt, hogy csak arra az időre szűrődhessen be fény, amikor a macska épp közlekedik.
|