Macska elsősegélynyújtás
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek: el kell távolítani a hányadékot, a nyálat, a véralvadékot, az idegen testet, a hátraesett nyelvet ki kell szabadítani. Ha a cica nem lélegezne, akkor haladéktalanul meg kell kezdeni az újraélesztést: mesterségesen kell lélegeztetnünk a macskát.
Menete: terítsünk tiszta kendőt az állat arcára, száját zárjuk, a saját kilélegzett levegőnket fújjuk az orrlyukán keresztül a tüdejébe. Ilyenkor a mellkasának meg kell emelkednie, ha ez nem következik be, akkor valamit rosszul csinálunk vagy nem szabad a légút. Percenként nyolcszor kell megismételni a befúvást. Ha az állatnak nem ver a szíve, akkor szívmasszázst kell alkalmaznunk: a cicát az oldalára fektetjük, mellkasát óvatos ritmikus mozdulatokkal összenyomjuk, majd elengedjük. Ennek hatékonyságát a pulzus mérésével ellenőrizhetjük (jól tapintható a pulzus a középső ujjunkkal a comb belső részén, a normál szívverés 120-140/perc.) A szívverés a mellkas bal oldalán érezhető. Sérült állatot csak kosárban szállítsunk, soha ne kézben.
Mit tegyünk, ha...
a macska hányt?
Ha a cicánk hetente egyszer hány, akkor nincs semmi teendőnk, ilyenkor a tisztálkodás közben lenyelt szőrtől szabadul meg. Ha a hányás gyakoribb ennél, akkor gondolnunk kell a gyomor- és bélrendszer, a máj, a vesék, a hasnyálmirigy, a szív, az agyvelő megbetegedéseire, de előfordulhat mérgezés vagy az egyensúlyozószerv zavara is (belsőfül-gyulladás vagy utazási betegség), ezenkívül pszichés okokból is hányhatnak a macskák. Van olyan cica, aki szereti behabzsolni az ételt, és a még emésztetlen táplálékot rendszerint egyből kihányja. Ezt nagyon egyszerűen megakadályozhatjuk: többször adjunk kevés élelmet.
Okozhatja a hányást a társakkal való vita vagy egy nyaralás, költözködés, környezetváltozás is. Ha a cica hetente többször hány és nem javul az állapota, akkor forduljunk állatorvoshoz, aki infúzió adásával pótolja a folyadék- és ásványianyag-veszteséget, illetve kideríti a hányás pontos okát, ami lehet például egy a bélcsatornában megakadt idegen tárgy, esetleg fonál is. Ilyen esetek mindig halaszthatatlan műtétet igényelnek.
hasmenése van?
Ha a cicának hasmenése van, akkor diétára kell fognunk. Ennek menete a következő: A hasmenés napján ne adjunk enni az állatnak, csak friss vize legyen. Másnap vízben főtt csirkemellet kaphat főtt rizzsel. Ha két nap múlva sem változik a beteg állapota, akkor forduljunk állatorvoshoz, aki pótolni fogja az elvesztett folyadékot, ásványi sókat, energiát infúzió formájában. Hasmenést okozhatnak: vírusok, baktériumok, paraziták, táplálékallergia, hasnyálmirigybetegség, mérgezések, helytelen táplálkozás stb. Ne feledjük, hogy a hasmenés csak a betegség tünete, így magát a betegséget kell kezelni, nem csak a tüneteit.
étvágytalan?
Betegségre kell gyanakodnunk, ha a táplálékfelvétel módja eltér az átlagostól, ha a macskánk eddig jó étkű volt és most hirtelen nem eszik vagy sokkal lassabban eszik a megszokottnál. Gondolhatunk fogbetegségre vagy szájüregi gyulladásra, ezért vigyük az állatot orvoshoz.
viselkedése megváltozik?
Minden esetben figyelmeztető jel, ha megváltozik a macska viselkedése. Jó, ha feljegyzést készítünk a rendellenességekről, például mikor fordul elő a viselkedési zavar (amelyik napszakban), mi váltja ki stb.
testsúlya csökken?
Az ideális testsúly felnőtt nőstény macskánál 2,5-5 kg, kandúroknál 3,5-7 kg. A testsúlycsökkenést előidézheti például férgesség, daganatok, szervi megbetegedések. Fontos tudnunk, hogyha 2 héten belül a cica testsúlyából 1 kg-ot veszít, akkor mindenképpen orvosi ellátás szükséges, különben a cica elpusztul.
testhőmérséklete megváltozik?
Felnőtt macska normál testhőmérséklete: 38,0-39,3 °C; alacsony: 38,0 °C-nál kevesebb; láz: 39,5 °C-nál magasabb. Fiatal macskánál a normálérték: 38,5-39,5°C; alacsony: 38,5°C-nál kevesebb; láz: 39,5°C-nál magasabb. A testhőmérsékletet végbélbe vezetett hőmérővel mérjük. Vigyázzunk a higanyos hőmérővel, el ne törjön, legjobb, ha digitális hőmérőt használunk, ez sokkal biztonságosabb, az átmérője is kisebb, így a használata is könnyebb.
megváltozik a nyálkahártya színe?
Egészséges macska nyálkahártyája halvány rózsaszín, ha a cica sok vért veszített (például véralvadást gátló patkányméreg felvétele vagy súlyos fokú bolhásság miatt), akkor a nyálkahártyája porcelánfehérré válik. Súlyos szív-, illetve tüdőbetegségeknél az oxigén hiánya miatt kékeslila színűek lehetnek a nyálkahártyák: fogíny, kötőhártya, orr, végbélnyílás, hüvely. Bármelyik elváltozás észlelése esetén azonnali orvosi beavatkozásra van szükség, mert ez életveszélyes állapotnak számít.
megváltozik a bőr rugalmassága?
A bőr rugalmasságából a szervezet folyadékveszteségének mértékére lehet következtetni. A macska testének 60-70%-a víz, hányás, hasmenés, idült veseelégtelenség hatására vagy nagyfokú vérveszteség következtében felborul az egyensúly, és ez könnyen kiszáradáshoz vezethet. Hüvelyk- és mutatóujjunkkal fogjuk meg a bőrt, és húzzuk fel kissé. Miután elengedtük, az egészséges macska bőre azonnal kisimul. A hányás és hasmenés okozta folyadékveszteség miatt rugalmatlanná vált bőr vagy egyáltalán nem húzódik vissza, vagy csak 2-3 másodperc elteltével.
megváltozik a légzése?
A normál légzésszám nyugalomban 20-30/perc. Befolyásolhatja a vemhesség, a testi megerőltetés, a magas külső hőmérséklet, láz stb. Ezekben az esetekben szaporodik a légzésszám. Csökken a légzésszám mérgezésekkor. Legkönnyebben alvó állaton tudjuk megfigyelni a légzésszámot és azt is, hogy a macskának egyaránt van-e hasi és mellkasi légzése is.
megváltozik a szívverések száma?
Egészséges macska pulzusszáma 80-120/perc, sokkos állapotban több mint 150/perc. A szívverés a mellkas bal oldalán a negyedik borda magasságában jól kitapintható. A sokkos állat szívverése szapora, pulzusa gyenge, mielőbb forduljunk állatorvoshoz.
megváltozik a vizeletürítése?
Ha a cica vizelési magatartása megváltozik, az aggodalomra ad okot. Figyelmet érdemel, ha feltűnően gyakran megy a macska pisilni, de mindig csak néhány csepp vizeletet ürít vagy véressé válik a vizelete, esetleg nem a ládába ürít, hanem a lakás minden pontján otthagyja nyomát.
homályossá válik a szeme?
A macska szeme a legfontosabb érzékszerve. Gyakran a szervezet általános megbetegedését jelzi. Bármilyen elváltozást is tapasztalunk, azonnal forduljunk állatorvoshoz. Az egészséges cica szeme tiszta, nem váladékozik, a pupillája fény hatására résnyire szűkül. A kötőhártya halvány rózsaszínű, a harmadik szemhéj ébrenléti állapotban nem látható.
fényét veszti a szőre?
A tompa fényű, korpás szőrzet különböző hiánytünetekre, külső parazitákra, bőrfertőzésre utalhat, esetleg a belső szervek megbetegedésének egyik tünete.
megváltozik a testtartása?
A beteg állat felpúposított háttal gubbaszt, fejét ferdén tartja, lábát felhúzza. A felpúposított hát hasüregi vagy gerincoszlopi bántalmakra utal, a ferdén tartott fej pedig belsőfül-gyulladást jelez
|