Betegsgek macskrl emberre
Emberre veszlyes macskabetegsgek: veszettsg, toxoplazmzis. Megelzhet az ember fertzdse a kvetkez szablyok betartsval...
Veszettsg
Krokozja vrus, leggyakoribb terjesztje a rka, haraps tjn terjed. Rszben mivel a kutyk szmra ktelez a veszettsg elleni olts, msrszt a kijr macskk nagyobb terleten kborolhatnak, a macska veszettsget esetlegesen hordoz szerepe nagyobb lehet, mint ms hzillat. Javasolt ezrt - noha a nyilvntarts gyakorlatilag lehetetlen volta miatt nem ktelez - a kijr macskk veszettsg elleni legalbb ktvenknti oltsa. Szerencsre a Duntl nyugatra a rkkat vente rendszeresen specilis csaltkekkel vakcinzzk, gy ezen a terleten nem is fordult el ismert veszett llat. Veszettsgre utal, ha a cica feltnen ingerlkeny, tmad magatartst mutat. Ha veszettsgre utal tneteket szlelnk, akkor ne akarjuk megfogni a macskt, hanem azonnal hvjuk ki hozz az llatorvost. A cica nyladzik, nem eszik, nem iszik, llkapcsa lg, rnggrcsk jelentkeznek, esetleg lebnul.
A betegsg megelzhet oltssal, de ha llaton vagy emberen a veszettsg tnetei jelentkeznek, a beteg menthetetlen. Ha egy egszsges macska megharap valakit, akkor ugyangy kell eljrni, mint kutyaharaps esetn, azaz kthetes megfigyelst kell elrendelni, amit a krzeti llatorvos vgez el. Ha az embert harapott macska a veszettsg tneteit mutatja, akkor el kell altatni s a hulljt az llatorvos llategszsggyi intzetbe kell hogy kldje ingyenes vizsglatra. Ugyangy kell eljrni, ha az embert harapott macska idkzben elpusztul.
Toxoplazmzis
A krokoz egy egysejt, amely szinte minden meleg vr llatban s emberben is okozhat fertzst, de a vgleges gazdja a macska s a macskaflk. A macska elssorban egrtl, patknytl kapja el, vadszat sorn. A fertzds utn a macskk leggyakrabban tnetmentesen tesnek a betegsgen, de a betegsg jrhat lzzal, hnyssal, hasmenssel is. A nyirokmirigyek megduzzadnak, az orrnylkahrtya begyullad, vrszegnysg alakul ki. Klykmacsknl a betegsg akut tdgyulladst okoz, idsebbnl pedig agykrosodsra utal tnetek figyelhetk meg: egyenslyveszts, dlngl jrs. A betegsg vgn bnulsos tnetek jelentkeznek. Elfordulhat bels szemgyullads is.
A krokoz az emberre is veszlyes, a betegsgen ppen tesett macska az rlkvel 2-3 htig fertz. A fertzs utn a szervezet immuniss vlik, s utna mr nem rt az llat krokozkat. Fontos tudni, hogy az emberi fertzds forrsa leggyakrabban nem kzvetlenl a macska, ugyanis a fertz krokozkat rt macska ltal beszennyezett s mosatlanul elfogyasztott zldsggel vagy a fertzsen tesett llatok nyers hsval (pldul tatr bifsztek, rosszul tslt hamburgerhs) is nagy eslye van brkinek arra, hogy megfertzdjn ezzel a krokozval. Vizsglatok bizonytottk, hogy a felntt lakossg 30-50%-a mr tesett a fertzsen anlkl, hogy tudomst szerzett volna rla. A tnetmentes fertzds egyben vdettsget is jelent az esetleges ksbbi jrafertzs ellen. Slyosabb betegsget a gyenge immunrendszer embereknl (gyermekek, AIDS-betegek) okozhat.
Terheseknl klnsen veszlyes a toxoplazmzis (a magzat szem- s agykrosodst okozhatja), ha a vrands kismama mg nem esett t a fertzsen korbban s
a friss fertzds a terhessg alatt kvetkezik be. Ilyenkor klnsen kell gyelni a higinira, ha lehet, ne tartsunk macskt, ha mgis, akkor az almot lehetleg ms tiszttsa, minl gyakrabban. Fontos azonban tudni, hogy nemcsak az otthon tartott macska jelentheti a veszly forrst, hanem a kborl macskk is. Vrvizsglattal az is bizonythat, hogy a kedvencnk tesett-e a fertzsen s mikor. Ha rgi fertzdst mutat a vizsglat, nincs mitl tartani, a macska nem fertzheti meg a gazdjt. Ugyanilyen vrvizsglat egybknt a vrands kismamknl is lehetsges. Ha rgi kelet, mr lezajlott fertzdst mutat a laborvizsglat, nincs veszlynek kitve. Egyes orszgokban ezt a vizsglatot rutinszeren elvgzik a terhesgondozs sorn, haznkban egyelre nem mindenkinl, csak akinl felmerl a fertzds lehetsge.
Megelzhet az ember fertzdse a kvetkez szablyok betartsval:
ne etessnk nyers hst a macskval,
a macskaalmot s ednyeket ferttlentsk rendszeresen,
legalbb naponta egyszer tvoltsuk el a macska rlkt az alombl,
mossunk kezet evs eltt,
terhesek ne szerezzenek be j cict,
rendszeresen takartsunk a laksban,
mindig jl megmosott zldsget, illetve jl megftt, megslt hst egynk.
|