Zsrmj a macskknl
A zsrmj egy gyakori macska betegsg. A macskaflk mjsejtjeinek megbetegedse akkor lp fel, amikor a hepatolipidosis vagy zsrmj els tnetei jelentkeznek.
Ez a betegsg fknt az reg, vagy tlslyos macskk szervezett tmadja meg, minek kvetkeztben az llat rohamosan fogyni kezd. A legtbb esetben a tlslyos macska gazdija pozitvan fogja fel a slyflsleg leadst, arra nem is gondolva, hogy ez komoly egszsggyi gondokra utalhat. Wendy C. Brooks, a DVM tanulmnyi igazgatja s a Veterinary Partner tagja elmondsa szerint, ha a cica nem eszik s megbetegedik, akkor mr elindult a folyamat, komoly segtsgre van szksg. A megfelel kezelssel, ami a helyes tpllkozst is maga utn vonja, a betegsg kezelhet.
Ez a betegsg fknt az reg, vagy tlslyos macskk szervezett tmadja meg. A macska testtmegnek krl-bell egy ht alatt 25%-t elveszti. A tnetek kz sorolhatjuk a kvetkezket: hnyst, hasmens, lehangoltsg, kedvtelensg, az izmok elpuhulnak, a cica szemei, flei s szja besrgul. Ez a szn ltalban a srgasgra utal, ami tnkre teszi a vrs vrtesteket.
A zsrmjas macskk vrben ltalban magas a foszfatz (ALP) enzim, az aminotranszferz (AST) szint viszont az tlagosnl jval magasabb. A Veterinary Partner tagja, Dr. Brooks elmondsa alapjn az ALP szintjnek megnvekedse egyrtelmen valamifle mjbetegsgre utal, s a magas AST szint is az elgtelen mjfunkcikat tkrzi. Az ALT s AST jobb esetben a mj sejtjeiben vannak jelen. Ha ezek a vrbe kerlnek, akkor az a mjsejtek elhalshoz vezet. A mj akkor is megbetegedhet, ha jk a mjfunkcik.
A gamma-glutamil transzferz vizsglat (GGT) segtsgvel meg tudjk llaptani, hogy van-e a macsknak valamilyen mjjal kapcsolatos betegsge. Ilyen krok pldul a cholangiohepatitis, ami egy bakterilis fertzs, a lymphoma s periotonitis is. Az epesavat is megvizsglva lehet kvetkeztetni a mjfunkcikra.
A mjsejtek krosodnak, normlis tevkenysgket nem tudjk folytatni s gy lipidzis alakul ki. A lipodzis okozhat cukorbetegsget, hipertirezist vagy pajzsmirigy-tlmkdst, hasnylmirigy gyulladst, rkot, mg a vastagbl is begyulladhat. A macska tvgytalansgt az is okozhatja, hogy elkltztetjk a jl megszokott helyrl vagy ha egy j tag vagy hzillat csatlakozik a csaldhoz.
Amikor a macska nem eszik, a mj zsrt halmoz fel, gy a funkcija eltr a normlistl s megsznik mkdni vagy akr hallt is okoz a macsknak. A macskk genetikai felptsnek ksznheten, a mjuk nem kpes tl nagy mennyisg zsrral megbirkzni, amikor azt a macska nem evse miatt felgyjti a szervezet. A macskafajtk szervezetnek nagy mennyisg proteinre van szksgk, azrt a rosszul tplltsg azonnal megltszik rajtuk.
A legegyrtelmbb s a legfontosabb kezels az lenne, hogy rvegyk a macskt, hogy egyen. A betegsg kialakulsnak els fzisban tbb fle metdust is alkalmazhatunk. Pldul rerltethetjk a macskra az evst, mondjuk egy nazogasztrikus csvel vagy egy etetcsvel, amelyet a macska szjregn s torkn keresztl le kell dugni a gyomrba. Ezeket a csveket 4-6 htig kell hasznlni az etetshez - javasolja Dr. Brooks . Fokozatosan cskkenteni kell az adagot, mg a macsknak visszatr az tvgya s magtl el nem kezd enni.
A zsrmj nem nll betegsg, hanem kros llapot, amely valami kls ok hatsra jn ltre. Az ursodiol egy termszetes epesav, amely serkenti az epe mkdst s helyrelltja a mjfunkcikat, az L-Carnitine meglltja a zsrok lerakdst, a taurin pedig kimossa a vrbl a toxinokat. Az llatorvos antibiotikumos ksztmnyeket is felrhat az egszsg helyrelltsra.
|