A macskák és a vadászösztön
A macskában rendkívül erős a vadászösztön, a zsákmány bekerítése fontos szerepet játszik az életében. Füleit képes a testétől különállóan mozgatni, minden apró zajt észlel velük. Szemeivel a legkisebb mozgást is észreveszi. Fogai és karmai segítségével tökéletesen elejti a zsákmányt, fákra mászik, fatörzseket belez ki. Mancsaival bármilyen felületen olyan óvatosan tud lépkedni, úgy, hogy az emberi fül meg sem hallja. Lesből támad, áldozatának esélye sincs a menekülésre. Persze nem minden macska ügyes vadász. Ha kölyökkorában nem tanította meg vadászni az anyja, nagyon kicsi annak a valószínűsége, hogy elejtett prédát hoz haza neked.
A kiscicák vadászleckéje a következőképpen zajlik: először az anyamacska hazahozza a prédát, beengedi az alomba, és a kölykei szeme láttára végez vele. A következő alkalommal is ugyanez történik, azzal a különbséggel, hogy a kiscicákat arra ösztönzi, hogy ők is kapcsolódjanak be.
Tehát az anyamacska egy megsebzett állatot hoz a kiscicáinak, amit a szemük láttára megöl, aztán a kiscicákra is rákerül a sor, hogy megmutassák, mit tanultak. A következő lecke arról szól, hogy az anyamacska élő prédát hoz a kiscicáinak, amit nekik kell megsebesíteniük és megölniük. Amikor mindent megtanultak, együtt mennek el vadászni az anyjukkal.
Ha a kiscicákat azelőtt elszakítják el az anyjuktól, mielőtt még megtanultak volna vadászni, akkor egyedül kell boldogulniuk. És ha az anyamacska soha életében nem vadászott még, akkor nem lesz mit továbbadnia az utódoknak. Sok macska nem tanult meg elég jól vadászni, ezért ha el is ejti a zsákmányt, nem minden esetben öli meg azt.
Az lehet az oka annak is, hogy a gazdik olykor a szőnyegen kiterített madarat, vagy egeret találnak. Egy ügyes vadász véghez is viszi a feladatot.
Egy másik elmélet szerint, ha a macska hazaviszi az elejtett zsákmányt, azzal azt akarja kifejezni, hogy ő is hozzájárul a családi éléskamra feltöltéséhez.
Egy harmadik elmélet szerint viszont a macska azért viszi haza a zsákmányt, mert ott biztonságban elfogyaszthatja.
Az élő préda sok gondot okozhat a macska gazdájának. Sokan nem tudják, mihez kezdjenek a rágcsálókkal vagy a szárnyukkal verdeső madarakkal, sosem tudják, mihez kezdjenek velük. Ilyen esetekben kiálts rá a macskára, aki ezután eloldalog, szájában a vergődő zsákmánnyal.
De megteheted azt is, hogy ráveszed a macskát, hogy engedje el a prédát, és a következő fél órát azzal töltheted, hogy a préda után szaladgálsz - ha az nem sebesült meg nagyon - körbe-körbe a szobában.
Egyszóval el kell döntened, hogy melyiket választod. Ha a préda megsebesült, a gazdinak egy újabb nehéz döntést kell meghoznia. Fel kell mérned a helyzetet, és ha úgy véled, hogy a sérülések komolyak, vidd el az állatot az állatorvoshoz, vagy ha szerinted nem bírná ki az utat, akkor hívd ki hozzá az állatorvost!
Egy másik kellemetlen probléma, amibe szinte minden macskatulajdonos beleütközik az, hogy a cica nem mindig eszi is meg, amit megfogott. Egy vadmacska megeszi, amit elejtett, de egy háziasított, jól táplált macskának nincs szüksége a zsákmányra, csak a vadászat kedvéért fogja meg azt.
|