Furcsán viselkedik a macskád?
A macskád rágja a karmát, vagy úgy tűnik, mintha gúnyosan vigyorogna rád? Nem kell rögtön aggódni, a furcsa viselkedésnek számos oka lehet. Mielőtt bepánikolnál, olvass tovább! Sok viselkedési formát értelmezni tudunk, de vannak olyanok is, amelyek furcsának tűnhetnek, és aggodalomra adhatnak okot. A legtöbb esetben ezek a viselkedési formák teljesen ártalmatlanok.
A macskád hosszú ideje figyel valamit, felveszi a készenléti testhelyzetet, és a fogait csattogtatja, esetleg furcsa, "mekegő" hangokat ad ki.
Ez olyankor történik, amikor kinézett magának egy célpontot, de nem tudja megközelíteni azt - legyen szó egy légyről, vagy egy madárról, amely egy közeli fán üldögél. Senki sem tudja pontosan, hogy miért is szokták a macskák ezt csinálni, de a macskák viselkedésének tanulmányozásával foglalkozó Desmond Morris felállított erről egy elméletet. Ő azt gondolja, hogy ilyenkor a macska a halálos harapás végrehajtása után sóvárog, szinte elképzeli, ahogyan elharapja az áldozat torkát.
Az is előfordulhat, hogy a macska valamit erősen megszagolgat. Ilyenkor úgy néz ki, mintha gúnyosan vigyorogna, vagy grimaszolna. Ez nevezzük Flehmen-reakciónak, ilyenkor az állat felhúzza a felső ajkait, és az aromát nemcsak megszagolja, hanem meg is kóstolja. A macska szájában, a szájpadlás mögött, az orrüreg hátsó részében egy páros vomeronazális szerv található, amit más néven Jacobsen szervnek hívunk. Ez a rész rendkívül érzékeny a levegőben lévő kémiai anyagokra. Hogy még tovább tanulmányozza az észlelt szagot, a macska a nyelvével is belekóstol az újonnan felfedezett aromába, ettől néz ki úgy, mintha grimaszolna.
Amikor a macska a lábad előtt ide-oda ugrándozik, az azért van, mert nem tud felugrani egészen az arcodig, hogy hozzád dörgölőzhessen. Ezért azzal is megelégszik, hogy jól hozzádörgölőzik a lábadhoz. Ez a viselkedési forma egy finom üdvözlő puszinak felel meg.
Egyik pillanatban megsimogatod, a másikban meg azon veszed észre magad, hogy a macska kegyetlenül harapdálja a karodat. Ilyenkor azt próbálja a tudtodra adni, hogy már megkapta a neki járó törődést.
Bizonyára nem vetted észre a finomabb jeleket és célzásokat, mint például a farokcsóválást, a hatalmasra tágult pupillákat, vagy a hátralapított füleket. A macska ezután kissé el fogja szégyellni magát és eloldalog. Nem szerette volna megharapni és összekarmolni a szeretett gazdiját, de mi mást tehetett volna? Legközelebb, amikor megsimogatod, figyelj az előjelekre - így megúszhatod a könyörtelen támadást.
Akadnak még olyan macskatulajdonosok is, akik még nem látták, amint a macskát elkapja az „ötperc" - ilyekor körbe-körbe rohangál a házban, a macskabejáraton ki-be szaladgál, felpattan a székekre, kifut a kertig, nyelvét csettintgeti. A farka általában egy fordított „U" - alakot vesz fel. Amikor ez az őrületes aktivitás véget ér, a macska egy teljesen más viselkedési formát vesz fel, mintha az előbbi meg sem történt volna.
A macskák így vezetik le a fölösleges energiájukat, ilyenkor valójában nagyon boldogok és elégedettek. Ez az "őrült" viselkedésforma főként a fiatalabb állatokra jellemző. A benti macskák hajlamosak az álmodozásra és sokkal több levezetésre váró energia gyűlik fel bennük.
|