A macska és az alvás
A macskák kétségtelenül a „világ lustái”: egyetlen más állatfaj sem tud olyan jóízűt szundikálni, mint ezek a „verhetetlen hétalvók”.
Életük mintegy kétharmada szunyókálással telik, kedvenc időtöltésük az alvás. (Ezt sem árt, ha tudja egy macskatulajdonos.) Álmuk általában igen mély, ugyanakkor élénken reagálnak ha a közelükben valami szokatlan történik. Elektroencefalogramos vizsgálatok eredménye szerint a macskaalvás 4 szakaszból áll. Az első néhány percben az állat fészkelődik, keresi a legjobb alvási helyzetet, szemével hunyorog, majd lassan elcsitul. Félig zárt szemhéjai közül még egy gyanakvó pillantást vet az őt környező világra, mielőtt végleg elszundítana.
Ezt követi a könnyű alvás szakasza: az állat teste elernyed, szíve lassabban és szabályosabban ver, lélegzete nyugodt, tudata azonban még érzékeli a külvilágot, s a változásra szinte azonnal felébred.
A harmadik szakasz a mély álomé, amelyet izmok tartós elernyedése, a tökéletes mozdulatlanság állapota jellemez. Az ideális testhelyzet szfinxszerű: az állat mellső lábait a teste alá húzza. Ugyanakkor fekhet az oldalára is, vagy orrát mancsa közé fúrva összegömbölyödhet.
A negyedik fázisban a macska még mindig mélyen alszik, farka azonban már többé-kevésbé erőteljesen mozog, bőre meg-megrándul. Az ilyenkor gyakorlatilag nem működik összhangban a testtel, ezért nevezzük ezt a szakaszt paradox alvásnak. Ebben a stádiumban a macska meglehetősen intenzíven álmodik. De miről? Nos, ez a kérdés megérdemel egy rövid kitérőt.
Az állatpszichológusok ugyanis egymásnak ellentmondó álláspontra helyezkednek az álommal kapcsolatban. Egyesek úgy gondolják, hogy az állatoknak – köztük a macskáknak is - van álomvilága, mások viszont ezt tagadják. Az utóbbi idők kutatásai – főleg az úgynevezett „nyugtalan alvásra” jellemző külső tünetek, valamint az EEG-vizsgálatok eredményei – azonban arra engednek következtetni, hogy a magasabbrendű állatok is álmodnak, akárcsak az ember.
Nemrégiben sajátos kísérletsorozatot végeztek macskákkal: a fejükre tett különleges szerkezet segítségével állítólag sikerült „filmre venni” álomképeiket. Eszerint amikor a macska álmodik, a vadászat, a játék és az élelemszerzés, illetve az evés mozzanatai peregnek le előtte. Erotikus álmai nincsenek, bár egyesek szerint ezt sem lehet biztosan tudni, mivel a macska „szemérmesen” visszafojtja bizonyos ösztöneit, ha észreveszi, hogy megfigyelés alatt tartják ...
A macska általában 15-20 perc alatt jut el a könnyű álom szakaszába, amely 5-6 órát tarthat. Hasonló időtartamú a mély alvás szakasza is, míg a paradox alvás fázisa 4 órányi.
Mindez persze egyénenként és körülményektől függően változhat. Az öreg macskák és a kölykök például tovább alszanak, mint az erejük teljében levők. Az alvás intenzitását és időtartamát befolyásolhatja még az elfogyasztott táplálék, sőt a gazdi életmódja is. Bőséges táplálkozás után a macska gyorsabban alszik el és mélyebb álomba zuhan „bagolytermészetű” gazdájával pedig szívesen virrasztja át az éjszakát.
A tartós alvás a macska életében létszükséglet! Ha rosszul alszik, mozgása a paradox szakaszban szaggatott vagy görcsös, míg ha túl hirtelen ébred és pattan talpra, akkor egészségi állapota minden valószínűség szerint nem kielégítő, valami „lappang a háttérben”.
Az alvó macskát ne ébresszük fel és ne zavarjuk, s erre figyelmeztessük gyerekeinket is, akik néha hajlamosak arra, hogy valamiféle tárgynak vagy játékszernek nézzék az állatokat. Másrészt ne engedjünk macskát olyan szobába, ahol csecsemő vagy kisgyermek alszik! Az állat ugyanis szereti és keresi a meleget, és sajnos, előfordult már, hogy odafúrta magát az alvó kisdedhez, véletlenül rátelepedett, és a csecsemő megfulladt.
|