A macska s az alvs
A macskk ktsgtelenl a „vilg lusti”: egyetlen ms llatfaj sem tud olyan jzt szundiklni, mint ezek a „verhetetlen htalvk”.
letk mintegy ktharmada szunyklssal telik, kedvenc idtltsk az alvs. (Ezt sem rt, ha tudja egy macskatulajdonos.) lmuk ltalban igen mly, ugyanakkor lnken reaglnak ha a kzelkben valami szokatlan trtnik. Elektroencefalogramos vizsglatok eredmnye szerint a macskaalvs 4 szakaszbl ll. Az els nhny percben az llat fszkeldik, keresi a legjobb alvsi helyzetet, szemvel hunyorog, majd lassan elcsitul. Flig zrt szemhjai kzl mg egy gyanakv pillantst vet az t krnyez vilgra, mieltt vgleg elszundtana.
Ezt kveti a knny alvs szakasza: az llat teste elernyed, szve lassabban s szablyosabban ver, llegzete nyugodt, tudata azonban mg rzkeli a klvilgot, s a vltozsra szinte azonnal felbred.
A harmadik szakasz a mly lom, amelyet izmok tarts elernyedse, a tkletes mozdulatlansg llapota jellemez. Az idelis testhelyzet szfinxszer: az llat mells lbait a teste al hzza. Ugyanakkor fekhet az oldalra is, vagy orrt mancsa kz frva sszegmblydhet.
A negyedik fzisban a macska mg mindig mlyen alszik, farka azonban mr tbb-kevsb erteljesen mozog, bre meg-megrndul. Az ilyenkor gyakorlatilag nem mkdik sszhangban a testtel, ezrt nevezzk ezt a szakaszt paradox alvsnak. Ebben a stdiumban a macska meglehetsen intenzven lmodik. De mirl? Nos, ez a krds megrdemel egy rvid kitrt.
Az llatpszicholgusok ugyanis egymsnak ellentmond llspontra helyezkednek az lommal kapcsolatban. Egyesek gy gondoljk, hogy az llatoknak – kztk a macskknak is - van lomvilga, msok viszont ezt tagadjk. Az utbbi idk kutatsai – fleg az gynevezett „nyugtalan alvsra” jellemz kls tnetek, valamint az EEG-vizsglatok eredmnyei – azonban arra engednek kvetkeztetni, hogy a magasabbrend llatok is lmodnak, akrcsak az ember.
Nemrgiben sajtos ksrletsorozatot vgeztek macskkkal: a fejkre tett klnleges szerkezet segtsgvel lltlag sikerlt „filmre venni” lomkpeiket. Eszerint amikor a macska lmodik, a vadszat, a jtk s az lelemszerzs, illetve az evs mozzanatai peregnek le eltte. Erotikus lmai nincsenek, br egyesek szerint ezt sem lehet biztosan tudni, mivel a macska „szemrmesen” visszafojtja bizonyos sztneit, ha szreveszi, hogy megfigyels alatt tartjk ...
A macska ltalban 15-20 perc alatt jut el a knny lom szakaszba, amely 5-6 rt tarthat. Hasonl idtartam a mly alvs szakasza is, mg a paradox alvs fzisa 4 rnyi.
Mindez persze egynenknt s krlmnyektl fggen vltozhat. Az reg macskk s a klykk pldul tovbb alszanak, mint az erejk teljben levk. Az alvs intenzitst s idtartamt befolysolhatja mg az elfogyasztott tpllk, st a gazdi letmdja is. Bsges tpllkozs utn a macska gyorsabban alszik el s mlyebb lomba zuhan „bagolytermszet” gazdjval pedig szvesen virrasztja t az jszakt.
A tarts alvs a macska letben ltszksglet! Ha rosszul alszik, mozgsa a paradox szakaszban szaggatott vagy grcss, mg ha tl hirtelen bred s pattan talpra, akkor egszsgi llapota minden valsznsg szerint nem kielgt, valami „lappang a httrben”.
Az alv macskt ne bresszk fel s ne zavarjuk, s erre figyelmeztessk gyerekeinket is, akik nha hajlamosak arra, hogy valamifle trgynak vagy jtkszernek nzzk az llatokat. Msrszt ne engedjnk macskt olyan szobba, ahol csecsem vagy kisgyermek alszik! Az llat ugyanis szereti s keresi a meleget, s sajnos, elfordult mr, hogy odafrta magt az alv kisdedhez, vletlenl rtelepedett, s a csecsem megfulladt.
|