A macskk sszeszoktatsa
A macskk semmiben sem klnbznek az emberektl. Egyesek sajnos minden ok nlkl ellenszenvet tpllnak egyms irnt, msok az els pillanattl kezdve j bartsgban lnek tovbb. Ha j cict hozol a hzhoz, bizony nagyon vatosan s lassan kell elkezdeni a dorombol jszgok sszeszoktatst.
Amikor egy gazdi hazaviszi msodik macskjt, azt gondolja, hogy a kt llat kebelbart lesz, egytt fognak jtszani s aludni, rkk tart bartsg alakul majd ki kztk. Azonban a dolgok nem mindig gy alakulnak, ahogy azt szeretnnk. Nha a kt macska hirtelen megutlja egymst, s az elkpzelt boldog otthon csatatrr alakul. Hogyan kell kt macskt bemutatni egymsnak gy, hogy az sszebartkozs eslye minl nagyobb legyen? Mikor kell a gazdinak beleavatkoznia a veszekedsekbe, s mikor kell hagynia, hogy az llatok maguk oldjk meg a dolgokat? Miknt kell kt vereked macskt sztvlasztani?
Egy j macska befogadsa olyan hzba, ahol mr l egy, mindig feszltsget okoz, de vannak mdszerek, melyek segtsgvel a bemutats simn megy.
Hetekbe is beletelhet, mire a kt macska hajland egy szobban tartzkodni. Ez termszetes. Inkbb sok trelem most, mint sok verekeds ksbb. Fordts sok figyelmet a rgebbi macskra. Nem szabad azt rezze, hogy az j jvevny kitrja t a helyrl.
Zrd be egy kln szobba vagy a frdszobba sajt alommal, eledellel, jtkokkal, kaparfval stb. egytt! Ezltal a msik macsknak lesz ideje megszokni az j csaldtag szagt az ajtn keresztl mg azeltt, hogy szemtl szembe kerlnnek.
A falatot helyezd olyan kzel az elvlaszt ajthoz, amennyire csak lehet. Ezltal megtanulnak valami pozitv dolgot ktni egymshoz. Kt-hrom nap mlva cserljenek helyet! Engedd az j macskt szabadjra a laksban, mg a rgi vgigszimatolja a szobt, melybe j trsa volt bezrva. Amikor a kt macska megszokta egyms szagt, engedd ket ismerkedni egy sznyoghln vagy biztonsgi ajtrcson keresztl! Ha minden jl alakul, rvid idre egy szobba engedheted ket. Ne prblj meg tovbb lpni, ha az egyik vagy mindkt macska agresszven viselkedik (pl. sziszegnek, felborzoldik szrk, morognak)!
Mikor kell kzbelpni?
Fontos, hogy megrtsd, a macskk nem egyenlsgre trekv trsadalomban lnek. Minden csaldban van egy dominns macska vagy alfahm. Az alfahm tlti be a legfontosabb szerepet, a legtbb figyelmet kveteli, s eszik legelszr az telbl.Ha a dominns cica fenyegetve rzi magt, sziszegni kezd s felpofozza a betolakodt. Gyengden ssze is verekedhetnek, de pr msodpercen bell ltalban abbahagyjk. Az effle viselkeds nem ignyel beavatkozst. Kt macska akkor is sszeverekedhet jtkosan, ha jban vannak. Br gy tnhet, komolyan bntjk egymst, valamelyikk mgis dorombol s nha meg-megllnak, hogy megtiszttsk egymst, vagy hogy egy jtkszerre sszpontostsanak. Ami kzbelpst ignyel, az a javthatatlan verekeds, mely rvid idn bell sem sznik meg magtl.
Amikor kt macska nem kedveli egymst, oda kell figyelned a kzelg verekedsre utal jelekre, pldul a lapulsra, az osonsra, a morgsra s a hosszan tart merev tekintetre. Prbld elterelni a figyelmket azzal, hogy zajt csapsz, vagy valami puht, pldul egy prnt vagy ruhadarabot hajtasz feljk. Amg nem figyelnek, gyorsan csald ket kln szobkba! Soha nem szabad puszta kzzel sztvlasztanod kt vereked macskt. Annak csak az lesz az eredmnye, hogy tged is megmarnak vagy megharapnak. Ehelyett inkbb dobj egy trlkzt vagy takart a kt macskra, vagy spricceld le ket vzzel! Ha mgis szt kell ket vlasztani, hasznlj egy seprt vagy trlrongyot, mellyel megbkdsd (ne sd!) ket. Miutn sikerlt, hagyd ket szaladni, amerre ltnak. A verekeds utn nzd meg, hogy nem srltek-e meg komolyabban! Ha a kt macska folyamatosan verekszik, s srlseket okoznak egymsnak, beszld meg az llatorvossal, hogyan tudnl beavatkozni viselkedskbe! Azonban ha a verekedsek nem sznnek meg, az egyik macsknak sajnos ms helyet kell keresni.
|