Milyen az egészséges macska?
Az egészséges cicának kitűnő az étvágya, selymes és csillogó a szőre, hideg és nedves az orra (alváskor meleg és száraz lehet), nyálkahártyái rózsaszínűek és mérsékelten nedvesek. Az egészséges állat mutatói az elevenség és a mozgékonyság is. Igencsak fontosak az állat egészségének megítélésekor a testhőmérséklet, a pulzus- és a légzésszám.
A macskáknál normálisnak számít 38-39°C-os testhőmérséklet (ez a kiscicáknál 39,6°C, a szfinxeknél 41.5°C!). A 40°C fölé emelkedő testhőmérséklet patológiai folyamat kezdetéről tanúskodhat. Bár a hőemelkedés természetes rezisztenciára , vagy az szervezet egészséges védekező reakciójára utalhat, a hirtelen hőemelkedés, a 41°C fölé emelkedő testhőmérséklet leggyakrabban a sürgős kezelés szükségét jelzi. Ugyanakkor ne nem szabad elfelejtkezni arról sem, hogy az állat testhőmérsékletének emelkedését okozhatja izgatottság, ijedtség, jelentősebb fizikai megterhelés, hőség, mérgezés, sokk vagy mandulagyulladás is.
Amerikai kutatások szerint (I.Kalkagno, 2001), a legelterjedtebb hőemelkedést okozó tényezők a következők:
vírusos fertőzések (40%),
daganat (20%),
autoimmun betegségek (20%),
más megbetegedések (10%),
idiopatikus roham(10%).
Jegyezzük, vagy inkább írjuk fel macskánk nyugalmi állapotban mért testhőmérsékletét, hogy érzékelhetővé váljon az esetleges ettől való eltérés.
A pulzus tükrözi a szívverést és a szív ritmusát, valamint a szívizom lüktetésének erősségét is. Nyugalmi állapotban az egészséges macska pulzusszáma 110-150 között ingadozik. A nagytestű, és a nyugodtabb életmódot folytató macskáknak a szívverése lassabb. A pulzusszám növekedését előidézheti láz és hőemelkedés, fizikai megterhelés, izgatottság, félelem és hőség. A kiscicák és a kistestű macskák pulzusszáma elérheti akár a 200-at is, a kandúrok pulzusa viszont alacsonyabb, mint a nőstény macskáké. Mérjük meg, és jegyezzük fel macskánk nyugalmi állapotban mért pulzusszámát - ez a továbbiakban segíteni fog annak megállapításában, hogy változik-e a pulzusa egyes helyzetekben. Ehhez elegendő megszámolni a 15 másodperc alatt mért szívverések számát, majd megszorozni őket néggyel.
A macska légzésszáma megállapítható a mellkas, a rekeszizom vagy az orrszárny mozgása alapján. Normál állapotban a légzésszám 20- 30 között ingadozik. A kiscicák és fiatal állatok anyagcseréje aktívabb a fejlett állatokénál, légzésszámuk ezért magasabb, a nőstények légzése pedig eredendően szaporább a hímekénél. Ezen kívül az ellő vagy szoptatós macskák légzésszáma is magasabb a szokásosnál. A légzésszámra egyaránt hatnak genetikai tényezők is: a kisebb testű macskák légzése gyakoribb, mint nagyobb testű társaiké, ami magyarázható a gyorsabb anyagcserével, ezáltal a magasabb energiavesztéssel is. Cicánk légzésgyakoriságának változása félelem, fájdalom, sokk vagy légúti megbetegedések eredménye is lehet. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy a légzésszám növekszik hőségben, fizikai megterhelések esetén, és a cica izgatottsága miatt is. Az egészséges állat légzése a megterhelés elmúlta utáni néhány percben visszaáll a helyére. A légzés nehézségét kiválthatja hőguta, ritkábban a nőstényeknél az etetéssel járó kalcium hiány. Az állat fuldoklását okozhatja szívelégtelenség, az urogenitális rendszer gyulladása vagy idegen tárgyak lenyelése.
Az egészséges macska eleven, nyugodt, viselkedése semmiben sem tér el az általában megszokottól (leszámítva a tüzelés és ivarzás időszakát). Szőre fényes, puha és selymes, tekintete tiszta, mozgása könnyed és ruganyos.
A legfontosabb, hogy mindig tartsuk szemmel kis kedvencünk. Aki figyelmesen foglalkozik kedvenc cicájával, az ismeri minden rezzenését, és a legapróbb, fizikai és viselkedésbeli változást is azonnal kiszúrja. De leginkább tudja, hogy ilyenkor mi a teendő!
|