Milyen az egszsges macska?
Az egszsges cicnak kitn az tvgya, selymes s csillog a szre, hideg s nedves az orra (alvskor meleg s szraz lehet), nylkahrtyi rzsasznek s mrskelten nedvesek. Az egszsges llat mutati az elevensg s a mozgkonysg is. Igencsak fontosak az llat egszsgnek megtlsekor a testhmrsklet, a pulzus- s a lgzsszm.
A macskknl normlisnak szmt 38-39C-os testhmrsklet (ez a kiscicknl 39,6C, a szfinxeknl 41.5C!). A 40C fl emelked testhmrsklet patolgiai folyamat kezdetrl tanskodhat. Br a hemelkeds termszetes rezisztencira , vagy az szervezet egszsges vdekez reakcijra utalhat, a hirtelen hemelkeds, a 41C fl emelked testhmrsklet leggyakrabban a srgs kezels szksgt jelzi. Ugyanakkor ne nem szabad elfelejtkezni arrl sem, hogy az llat testhmrskletnek emelkedst okozhatja izgatottsg, ijedtsg, jelentsebb fizikai megterhels, hsg, mrgezs, sokk vagy mandulagyullads is.
Amerikai kutatsok szerint (I.Kalkagno, 2001), a legelterjedtebb hemelkedst okoz tnyezk a kvetkezk:
vrusos fertzsek (40%),
daganat (20%),
autoimmun betegsgek (20%),
ms megbetegedsek (10%),
idiopatikus roham(10%).
Jegyezzk, vagy inkbb rjuk fel macsknk nyugalmi llapotban mrt testhmrsklett, hogy rzkelhetv vljon az esetleges ettl val eltrs.
A pulzus tkrzi a szvverst s a szv ritmust, valamint a szvizom lktetsnek erssgt is. Nyugalmi llapotban az egszsges macska pulzusszma 110-150 kztt ingadozik. A nagytest, s a nyugodtabb letmdot folytat macskknak a szvverse lassabb. A pulzusszm nvekedst elidzheti lz s hemelkeds, fizikai megterhels, izgatottsg, flelem s hsg. A kiscick s a kistest macskk pulzusszma elrheti akr a 200-at is, a kandrok pulzusa viszont alacsonyabb, mint a nstny macskk. Mrjk meg, s jegyezzk fel macsknk nyugalmi llapotban mrt pulzusszmt - ez a tovbbiakban segteni fog annak megllaptsban, hogy vltozik-e a pulzusa egyes helyzetekben. Ehhez elegend megszmolni a 15 msodperc alatt mrt szvversek szmt, majd megszorozni ket nggyel.
A macska lgzsszma megllapthat a mellkas, a rekeszizom vagy az orrszrny mozgsa alapjn. Norml llapotban a lgzsszm 20- 30 kztt ingadozik. A kiscick s fiatal llatok anyagcserje aktvabb a fejlett llatoknl, lgzsszmuk ezrt magasabb, a nstnyek lgzse pedig eredenden szaporbb a hmeknl. Ezen kvl az ell vagy szoptats macskk lgzsszma is magasabb a szoksosnl. A lgzsszmra egyarnt hatnak genetikai tnyezk is: a kisebb test macskk lgzse gyakoribb, mint nagyobb test trsaik, ami magyarzhat a gyorsabb anyagcservel, ezltal a magasabb energiavesztssel is. Cicnk lgzsgyakorisgnak vltozsa flelem, fjdalom, sokk vagy lgti megbetegedsek eredmnye is lehet. Azt is figyelembe kell vennnk, hogy a lgzsszm nvekszik hsgben, fizikai megterhelsek esetn, s a cica izgatottsga miatt is. Az egszsges llat lgzse a megterhels elmlta utni nhny percben visszall a helyre. A lgzs nehzsgt kivlthatja hguta, ritkbban a nstnyeknl az etetssel jr kalcium hiny. Az llat fuldoklst okozhatja szvelgtelensg, az urogenitlis rendszer gyulladsa vagy idegen trgyak lenyelse.
Az egszsges macska eleven, nyugodt, viselkedse semmiben sem tr el az ltalban megszokottl (leszmtva a tzels s ivarzs idszakt). Szre fnyes, puha s selymes, tekintete tiszta, mozgsa knnyed s ruganyos.
A legfontosabb, hogy mindig tartsuk szemmel kis kedvencnk. Aki figyelmesen foglalkozik kedvenc cicjval, az ismeri minden rezzenst, s a legaprbb, fizikai s viselkedsbeli vltozst is azonnal kiszrja. De leginkbb tudja, hogy ilyenkor mi a teend!
|